Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Bądź uważny – grudniowy apel pomorskich policjantów!

Data publikacji 02.12.2022

Prawdopodobnie większość z nas nie może się doczekać nadchodzących świątecznych dni oraz prezentów. Jak każdego roku w tym właśnie okresie policjanci również będą czuwać nad bezpieczeństwem Twoim i innych osób, żebyś mógł cieszyć się zakupami, odpoczynkiem oraz nadchodzącym czasem, który wielu z nas spędzi z rodziną. Pamiętaj, że to także od Ciebie, Twojej ostrożności i przestrzegania pewnych praktyk zależy, czy ten okres zaliczysz do spokojnych i udanych- stosuj kilka najważniejszych zasad bezpieczeństwa.

Jesteśmy coraz bardziej zabiegani, chcemy ze wszystkim zdążyć i o wszystkim pamiętać. Natomiast nie należy zapominać, że okres, w który właśnie wkraczamy jest idealną okazją dla kieszonkowców, złodziei i cyberprzestępców. Są wtedy najbardziej aktywni i to w dużej mierze od naszej rozwagi i czujności zależy czy znajdą oni szansę na to by nas okraść. Policjanci radzą, aby wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, czyli w centrach handlowych, sklepach, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej zachować szczególną ostrożność. W takich miejscach zdarza się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują nasze rozkojarzenie związane z "przedświąteczną gorączką".

Stosując te kilka zasad bezpieczeństwa unikniesz przykrych sytuacji:
1.       Zawsze trzymaj cenne przedmioty jak portfel, klucze, telefon, czy dokumenty w miejscu trudno dostępnym. Unikaj wkładania ich do zewnętrznych czy tylnych kieszeni.
2.       Nie noś wszystkich cennych rzeczy w jednym miejscu, zwłaszcza dokumentów i kluczy. Trzymając je razem, zwiększasz ryzyko, że potencjalny złodziej pozna także Twój adres i zanim wrócisz z zakupów Twoje mieszkanie zostanie okradzione.
3.       W zatłoczonych miejscach plecak i torbę noś przed sobą z zamkniętym zamkiem czy też innym zapięciem. W ten sposób nie dasz okazji złodziejowi.
4.       Uważaj także przy płatności za zakupy. Nigdy nie zapisuj numeru PIN na karcie płatniczej. Płacąc, staraj się też nie pokazywać całej zawartości portfela. Unikniesz zainteresowania potencjalnych kieszonkowców.
5.        Zwracaj uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie w sklepie, autobusie czy hali targowej. Gdy poczujesz, że nagle wokół Ciebie zebrało się więcej osób, postaraj się zmienić miejsce.
6.       Jeżeli idziesz na zakupy z dziećmi, zwróć szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo. Duży ruch w sklepach zwiększa ryzyko ich zgubienia. Pamiętaj, by zawsze ustalić z dzieckiem, jak ma się zachować w takiej sytuacji:
                             - ustalcie miejsce do jakiego ma wrócić i na Ciebie czekać,
                             - przypomnij żeby nie odchodziło nigdzie z nieznajomymi osobami,
                             - jeśli zauważysz, że Twoje dziecko się zgubiło, niezwłocznie poproś o pomoc pracowników sklepu lub miejsca, w którym się znajdujesz, nie trać cennego czasu.


Należy również pamiętać o bezpieczeństwie podczas zakupów w sieci. W okresie wzmożonej aktywności internetowej i zakupów online, wzmaga się również aktywność cyberprzestępców.

Żebyś nie stracił pieniędzy, stosuj się do zasad bezpiecznych zakupów przez Internet:
1.    Wybieraj tylko te platformy i sklepy, które cieszą się dobrymi opiniami klientów.
2.    Zwracaj szczególną uwagę na to, czy cena towaru nie wydaje się zbyt atrakcyjna, oszuści bardzo często proponują dużo niższą cenę.
3.    Sprawdź datę uruchomienia sklepu internetowego, im dłużej funkcjonuje, tym większa pewność, że jest bezpieczny.
4.    Nie klikaj bezwiednie w linki otrzymane od niepewnych i nieznanych platform. Zastanów się najpierw czy coś zamawiałeś/aś, pomyśl, zapytaj kogoś z rodziny.
5.    Chroń swoje poufne dane, nie udostępniaj haseł i loginów do bankowości internetowej.
6.    Sprawdzaj dokładnie wiadomości, jakie otrzymujesz w toku płatności mobilnych i czytaj, na co wyrażasz zgodę i co potwierdzasz.
6.    Wybieraj, jeżeli jest to możliwe, opcję płatności za pobraniem.

My zrobimy wszystko, żebyś Ty i Twoi bliscy czuli się bezpiecznie. Stosuj się do naszych apeli, poinformuj swoich rodziców i dziadków, żeby byli ostrożni, zaoferuj im pomoc przy zakupach tradycyjnych i tych internetowych. Nie dawaj okazji złodziejom i oszustom- oni tylko na to czekają.

  • zdjęcie profilaktyczne
Powrót na górę strony