Wiadomości

Dzielnicowi z pracownikami MOPS kontrolowali miejsca przebywania osób bezdomnych.

Data publikacji 24.11.2022

Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej sprawdzali miejsca przebywania osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. W trakcie przeprowadzanych kontroli proponowano pomoc osobom bezdomnym. Nie bądźmy obojętni i reagujmy! Pamiętajmy, że czasem jeden telefon może uratować komuś życie.

Wczoraj policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kwidzynie na terenie miasta dokonali kontroli miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. 

Na terenie Kwidzyna zamieszkuje 40 osób, które znajdują się w kryzysie bezdomności, natomiast na terenie powiatu kwidzyńskiego odnotowano 125 takich osób.

Wczorajsza akcja miała charakter pomocowy i miała na celu zebranie informacji o miejscach przebywania osób bezdomnych, przekazywanie im wiadomości o zagrożeniach związanych ze spadkiem temperatur oraz o schroniskach, noclegowniach i jadłodajniach, a także udzielanie wszelkiej pomocy w granicach posiadanych kompetencji.

Policjanci kwidzyńskiej Policji regularnie podczas pełnienia służby sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, których życie i zdrowie z uwagi na niskie temperatury może być zagrożone. Policjanci w szczególności kontrolują dworce, domki campingowe, piwnice, klatki schodowe, przystanki, pustostany i ogrody działkowe.

Funkcjonariusze zwracają się jednak z prośbą o reagowanie, gdy widzimy osoby bezdomne, które wieczorem czy w nocy przebywają na dworze, w niskich temperaturach siedzą w parkach, na przystankach lub w innych miejscach. Pamiętajmy, że nie musimy sami udzielać takim osobom pomocy, jednak gdy znajdują się oni w sytuacji zagrażającej zdrowiu czy życiu nie wahajmy się zadzwonić na Policję.

W takich przypadkach policjanci w zależności od sytuacji odwożą takie osoby do noclegowni, bądź umieszczają w policyjnym pomieszczeniu do wytrzeźwienia. Osoby te najczęściej z powodu wypitego alkoholu nie odczuwają zimna, a są najbardziej narażone w niskich temperaturach na śmierć z powodu wychłodzenia organizmu.

Policjanci proszą o informacje o osobach bezdomnych, samotnych i bezradnych, których, życie jest zagrożone z uwagi na niskie temperatury. Nie bądźmy obojętni dla tych osób, być może nasza pomoc przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. 

Informacje można przekazywać na nr alarmowy 112 lub do najbliższej jednostki Policji. 

Można także skorzystać z aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa - https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

Powrót na górę strony