Wiadomości

Szkolenie z zakresu przeciwdziałania przestępstw z nienawiści i doskonalenia umiejętności w kontaktach z osobami dotkniętymi niepełnosprawnością.

Data publikacji 08.09.2022

Wczoraj w auli komisariatu na Śródmieściu odbyło się szkolenie zawodowe dla gdańskich policjantów dotyczące zadań Policji w obszarze przeciwdziałania i zwalczania przestępstw z nienawiści. Podczas pierwszej części spotkania o kontakcie z osobami dotkniętymi niepełnosprawnością mówił między innymi Pan Dariusz Majorek Dyrektor Oddziału Pomorskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Pani adwokat Katarzyna Heba. Dalszą część szkolenia poprowadziła Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku ds. Ochrony Praw Człowieka mł. insp. Hanna Kowalewicz.

Wczoraj w budynku Komisariatu Policji II w Gdańsku, odbyło się szkolenie dla funkcjonariuszy, poświęcone tematyce "przestępstw z nienawiści". W spotkaniu, które zorganizował pełnomocnik Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku ds. Ochrony Praw Człowieka mł. asp. Grzegorz Neumann, udział wzięli policjanci zajmujący się profilaktyka społeczną oraz przedstawiciele poszczególnych komórek organizacyjnych gdańskiej komendy. Celem szkolenia zawodowego dla policjantów była wymiana poglądów, dobrych praktyk oraz doskonalenie umiejętności w zakresie przeciwdziałania i zwalczania przestępstw z nienawiści.

W pierwszej części spotkania uczestnicy wysłuchali wystąpienia Pana Dariusza Majorek - Dyrektora Oddziału Pomorskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Pani adwokat Katarzyny Heba, którzy poruszyli zagadnienia dotyczące kontaktu i realizacji czynności służbowych wobec osób dotkniętych niepełnosprawnością.

Następnie Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku ds. Ochrony Praw Człowieka mł. insp. Hanna Kowalewicz zapoznała uczestników m.in. ze skalą przestępstw z nienawiści na terenie naszego kraju oraz przykładami zdarzeń związanych z czynami popełnionymi z pobudek rasistowskich i ksenofobicznych. Tzw. „przestępstwa z nienawiści” to czyny, popełniane na szkodę osób ze względu na ich rasę, narodowość lub pochodzenie etniczne, język, kolor skóry, religię, płeć, wiek, niepełnosprawność fizyczną lub psychiczną czy orientację seksualną. Ich charakterystycznym elementem jest „celowy” wybór ofiary z powodu jakiejś określonej cechy, do której sprawca ma negatywny stosunek. W dalszej części szkolenia zwrócono uwagę na stereotypy i uprzedzenia, które mogą determinować życie osób z grupy dyskryminowanej. Dodatkowo przedstawiono dobre praktyki w zakresie prowadzenia postępowań przygotowawczych o przestępstwa popełnione na tle nienawiści. 

Spotkanie było dialogiem, mającym na celu wypracowanie strategii skutecznego działania zmierzającego do rozpoznawania i wykrywania sprawców tych przestępstw, ale także prowadzącym do zrozumienia i poznania różnorodności innych społeczności i kultur.

  • policjanci uczestniczą w szkoleniu w sali konferencyjnej
  • policjanci uczestniczą w szkoleniu w sali konferencyjnej
  • policjanci uczestniczą w szkoleniu w sali konferencyjnej
  • policjanci uczestniczą w szkoleniu w sali konferencyjnej
  • policjanci uczestniczą w szkoleniu w sali konferencyjnej
Powrót na górę strony