Wiadomości

„Znalezione – nie kradzione” to nieprawdziwe twierdzenie

Data publikacji 24.08.2022

Znalazłeś telefon, portfel, rower czy inną wartościową rzecz? Nie czekaj na wizytę policji, oddaj do Biura Rzeczy Znalezionych. Mnogość przypadków rejestrowanych przez stróżów prawa wskazuje, że część społeczeństwa kieruje się fałszywym hasłem „Znalezione – nie kradzione”.

Żadna rzecz, której nie jesteśmy właścicielami, nie jest nasza. Zabierasz i nie oddajesz znalezionego na ławce telefonu, plecaka czy portfela – stajesz się sprawcą czynu karalnego.

Wyjątkiem mogą być sytuacje, w których, na podstawie miejsca i okoliczności znalezienia, można domniemywać, że właściciel wyzbył się prawa własności, np. gdy rzecz leży w śmietniku. W innych przypadkach znaleziony przedmiot należy oddać w urzędzie albo na policji. W przeciwnym przypadku „znalazca” dopuszcza się przestępstwa lub wykroczenia.

Puccy stróże prawa poszukują osoby, która przywłaszczyła pompę insulinową marki Medtronic 640 G Minimed. Zdarzenie miało miejsce w Chłapowie przy ulicy Żeromskiego w godzinach nocnych.

Wszystkie osoby, które posiadają informacje mogące pomóc w ustaleniu sprawcy lub samego urządzenia proszone są o kontakt telefoniczny z Dyżurnym Komisariatu Policji we Władysławowie  e-mail:  dyzurny.wladyslawowo@gd.policja.gov.pl

nr.tel. tel. 47 742 53 22 lub kontakt osobisty.

Policja przypomina:

1. Przywłaszczenie cudzego mienia jest przestępstwem. W myśl artykułu 284 § 3 kodeksu karnego każdemu, kto przywłaszcza rzecz znalezioną grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

2. Natomiast, jeżeli wartość rzeczy ruchomej nie przekracza kwoty 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę w chwili popełnienia czynu (500 zł w 2017 roku), to mamy do czynienia z wykroczeniem z artykułu 119 § 1 kodeksu wykroczeń. Każdy, kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą podlega karze aresztu (do 30 dni), ograniczenia wolności albo grzywny.

Powrót na górę strony