Wiadomości

Z dożywotnim zakazem kierowania i po użyciu alkoholu za kółkiem

Data publikacji 20.04.2022

Wczoraj policjant drogówki udaremnił dalszą jazdę 24-latkowi kierującemu mercedesem, który zlekceważył decyzję sądu i mimo dożywotniego zakazu kierowania pojazdami ponownie usiadł za kierownicą auta. Dodatkowo sopocianin był po użyciu alkoholu. Czym jest sądowy zakaz kierowania? Wyjaśniają sopoccy policjanci.

Nie ma miesiąca, by policjanci nie natrafiali podczas kontroli na przypadki, w których osoby prowadzące pojazd posiadają orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów – nierzadko wszystkich pojazdów mechanicznych. Wczoraj, 19 kwietnia, około godz. 7.30 policjant sopockiej drogówki zatrzymał do kontroli drogowej mercedesa. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że siedzący za kierownicą 24-letni sopocianin ma orzeczony przez sąd dożywotni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Ponadto funkcjonariusz wyczuł od kierowcy zapach alkoholu, przeprowadził badanie stanu trzeźwości i ustalił, że 21-latek znajduje się w stanie po użyciu alkoholu i ma blisko 0,5 promila alkoholu. Teraz mężczyzna ponownie stanie przed wymiarem sprawiedliwości i wytłumaczy swoje zachowanie.

Czym jest zakaz prowadzenia pojazdów? Taki zakaz jest środkiem karnym. Sąd orzeka go wobec osób, które złamały prawo w zakresie bezpieczeństwa komunikacyjnego czyli za spowodowanie wypadku drogowego, katastrofy w komunikacji, bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwa, a najczęściej za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających.

Taki zakaz prowadzenia pojazdów otrzymuje ta osoba, która bardzo poważnie zawiodła jako kierowca na każdej linii, naraziła bezpieczeństwo swoje i innych. Gdy sprawca przestępstwa czy wykroczenia narusza ten zakaz popełnia przestępstwo wynikające z artykułu 244 kodeksu karnego. Grozi za to kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

  • policjant kontroluje trzeźwość
Powrót na górę strony