Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

WARSZTATY ANTYDYSKRYMINACYJNE W MUZEUM STUTTHOF W SZTUTOWIE

Data publikacji 29.03.2022

W dniach 24-25 marca odbyła się w Muzeum Stutthof w Sztutowie I Edycja Warsztatów Antydyskryminacyjnych dla kadry kierowniczej Policji woj. pomorskiego. Pierwsza grupą uczestników byli Komendanci Miejscy i Powiatowi Policji woj. pomorskiego.

Warsztaty antydyskryminacyjne w Muzeum Stutthof w Sztutowie to efekt podpisanego w 2021 roku porozumienia o współpracy pomiędzy Komendą Wojewódzka Policji w Gdańsku a Muzeum Stutthof w Sztutowie. Celem porozumienia jest m.in. wzajemna współpraca w zakresie realizowania przedsięwzięć edukacyjnych i popularyzujących wiedzę o historii byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Stutthof oraz jego podobozów, historii Pomorza Gdańskiego w czasie II wojny światowej oraz martyrologii ludności polskiej i ruchu oporu w tym regionie, powojennych represjach stalinowskich wobec członków pomorskiego ruchu oporu, niemieckich zbrodniach w Piaśnicy oraz martyrologii Narodu Polskiego i innych narodów na Kaszubach i Pomorzu Gdańskim w czasie wojny.


W programie warsztatów jego uczestnicy mieli okazję porozmawiać o stereotypach, uprzedzeniach i dyskryminacji, mogących prowadzić do ludobójstwa. Mówiono o okrucieństwie sprawców, poczuciu siły w grupie a także o bierności postaw. Ponadto omawiano mowę nienawiści, rasizm, poniżanie i wykluczenie określonych grup społecznych. Ważnym tematem była również propaganda i jej skutki.


W drugim dniu warsztatów tematem przewodnim było zagadnienie pn. „Polacy w Wolnym Mieście w Gdańsku - sąsiad sąsiadowi wrogiem”. Następnie miała miejsce wizyta na terenie Muzeum, połączona ze zwiedzaniem wystawy dającymi możliwość spojrzenia na działania dehumanizacyjne, kategoryzację człowieka a także próby zachowania człowieczeństwa w warunkach obozowych.


Warsztaty w Muzeum Stutthof w Sztutowie dają chwilę zadumy nad tym co się w tym miejscu wydarzyło oraz refleksji na przyszłość, której celem jest aby nigdy więcej nie doszło do takich tragicznych wydarzeń.


Koordynatorką przedsięwzięcia jest  mł.insp. Hanna Kowalewicz Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku ds. Ochrony Praw Człowieka.


Fotografie dzięki uprzejmości  Muzeum Stutthof w Sztutowie

 

 

  • warsztaty
  • warsztaty
  • warsztaty
Powrót na górę strony