Wiadomości

11 czerwca - Europejski Dzień Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi

Data publikacji 09.06.2009

Zbliżają się tak oczekiwane przez wszystkich wakacje. Jest to czas odpoczynku, urlopów, wyjazdów i wycieczek zagranicznych.Policja apeluje o przezorność i kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania wobec obcych osób tak aby uchronić się przed przestępczym procederem jakim jest handel ludźmi.Policja apeluje o przezorność i kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania wobec obcych osób tak aby uchronić się przed przestępczym procederem jakim jest handel ludźmi.

Zbliżają się tak oczekiwane przez wszystkich wakacje. Jest to czas odpoczynku, urlopów, wyjazdów i wycieczek zagranicznych. Są osoby, które okres ten wykorzystają na podreperowanie domowego budżetu i podejmą dodatkową pracę zarobkową. Coraz częściej zdarza się, że w poszukiwaniu dochodowego zajęcia wyjeżdżamy poza granice naszego kraju. Policja apeluje o przezorność i kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania wobec obcych osób tak aby uchronić się przed przestępczym procederem jakim jest handel ludźmi.

Przez pojęcie handlu ludźmi należy rozumieć wszelkie działania przestępcze polegające na użyciu siły fizycznej, podstępu, kłamstwa, wykorzystania bezsilności, a nawet porwania osoby w celu wykorzystania zwerbowanych w ten sposób ludzi do wykonywania przymusowych prac czy zmuszania do prostytucji. Sprawcy stosują groźby, przemoc i praktyki zbliżone do niewolnictwa. Zdarza się, że ich poczynania kończą się handlem organami ludzkimi.

Aby uniknąć tego typu zagrożeń należy przede wszystkim uważać na wyjątkowo atrakcyjne oferty biur pośrednictwa pracy, biur podróży czy agencji matrymonialnych. Propozycje pracy w charakterze opiekunki, pielęgniarki, tancerki, modelki, sekretarki czy kelnerki mogą okazać się drogą do przymusowej prostytucji lub niewolniczej pracy. Pamiętajmy, aby uważać na osoby mające dla nas okazyjną, atrakcyjną i dobrze płatną pracę, która nie wymagającą żadnych kwalifikacji. Unikajmy również korzystania z ogłoszeń internetowych o podobnej treści. Uważajmy również na osoby wzbudzające szczególne zaufanie, które chcą nam zapewnić natychmiastową pomoc w wyjeździe. Propozycja interesującej pracy, atrakcyjnego związku, ciekawego wyjazdu turystycznego, nauki języka, zdobycia wykształcenia może okazać się pułapką.

Niefrasobliwość, naiwność i łatwowierność w kontaktach, pokusa łatwego i szybkiego zarobku może nieodwracalnie zmienić życie.
Podejmując decyzję o wyjeździe za granicę pamiętajmy, aby dopełnić wszelkich formalności. Sprawdźmy ważność swoich dokumentów oraz zabierzmy ze sobą wszelkie konieczne do podjęcia pracy dokumenty potwierdzające nasze kwalifikacje zawodowe.
Ubezpieczmy się od następstw nieszczęśliwych wypadków i ewentualnych kosztów leczenia. Sprawdźmy czy osoba oferująca nam pracę działa legalnie, czy jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia i czy posiada odpowiedni certyfikat. Należy również sprawdzić, czy nasz nowy pracodawca w ogóle istnieje.

Rozmawiając z pośrednikiem starajmy dowiedzieć się jak najwięcej na temat naszego przyszłego miejsca pracy, poprośmy o adres i numer telefonu do naszego pracodawcy, wcześniej nawiążmy z nim kontakt.
Dowiedzmy się, na co można liczyć ze strony pośrednika w razie kłopotów w pracy (np. w sytuacji, kiedy praca jest inna niż oferowana lub mamy problemy z pracodawcą). Poprośmy pośrednika o zobowiązanie na piśmie.

Składając podpisy dokładnie czytajmy wszystkie dokumenty. Jeśli czegoś nie rozumiemy poprośmy o wyjaśnienie lub przetłumaczenie dokumentu. Wpłacając pieniądze domagajmy się pokwitowania lub uczyńmy to przelewem na wskazane przez pośrednika konto. Wyjeżdżając za granicę zostawmy swoim najbliższym informację dotyczącą adresu, pod którym będziemy przebywać, pozostawmy numer telefonu oraz imię, nazwisko, adresy pracodawcy i osób, z którymi będziemy przebywać. Na bieżąco informujmy naszych bliskich o każdej zmianie adresu zamieszkania czy miejsca zatrudnienia.

Wyjeżdżając za granicę pamiętajmy aby zabrać ze sobą:
- adres i numer telefonu najbliższego polskiego konsulatu w kraju, do którego jedziemy. W razie jakichkolwiek kłopotów otrzymamy tam pomoc,
- słownik lub rozmówki - jeśli nie mamy pewności, czy damy sobie radę z miejscowym językiem,
- numer telefonu Poland direct z kraju, do którego jedziemy. Wówczas za minimalną opłatą lub za darmo można zatelefonować do Polski tylko na numer telefonu stacjonarnego, nie komórki - o ile osoba, do której dzwonimy zgodzi się zapłacić za rozmowę. Telefonistka, która połączy rozmowę mówi po polsku,
- numer telefonu organizacji pomagającej kobietom, migrantom czy osobom poszkodowanym w wyniku przestępstwa. Zwykle w takiej organizacji można uzyskać poradę i pomoc.
- Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest potwierdzeniem ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia i jest uznawana w krajach Unii Europejskiej. Jeśli podczas pobytu za granicą zdarzy nam się zachorować NFZ pokryje koszty leczenia. Jednak nie wszystkie. Przed wyjazdem upewnij się, jakiego rodzaju koszty leczenia za granicą mogą być pokryte przez NFZ.
- telefon komórkowy z aktywnym roamingiem,
- pieniądze (może to być także karta kredytowa lub czeki). Zapas na czarną godzinę", aby mieć środki na powrót do Polski.

Pamiętaj, że za granicą:
- nikt nie ma prawa więzić Cię, przetrzymywać ani zmuszać do czegokolwiek także do pracy
- masz prawo do obrony swoich praw
- jeśli trafiłaś na policję - czy to jako poszkodowana/y czy jako podejrzana/y, masz prawo do tłumacza - domagaj się tego.

Lista niektórych instytucji działających na rzecz osób pokrzywdzonych handlem ludźmi:

Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwo La Strada; Skrytka pocztowa 5 00-956 Warszawa Tel. 022 628 99 99 www.strada.org.pl

Fundacja Dzieci Niczyje Ul. Obrońców 10 03-933 Warszawa Tel. 022 616 02 68 www.fdn.pl

Caritas Archidiecezji Warszawskiej Ul. Krakowskie przedmieście 62 00-322 Warszawa Tel. 022 828 18 15 www.warszawa.caritas.pl

Centrum Badania Praw Człowieka Uniwersytetu Warszawskiego (Katedra Kryminologii i polityki Kryminalnej IPSiR); projekt szkoleniowy www.handelludźmi.uw.edu.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji www.mswia.gov.pl/portal/pl/166/4725/Handel_lidzmi.html ITAKA; Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych 24h linia wsparcia 0 801 24 70 70 lub 022 654 70 70 www.itaka.org.pl

W opracowaniu wykorzystano materiały MSWiA oraz Fundacji przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada. Przygotował oficer prasowy KPP w Starogardzie Gdańskim.
Powrót na górę strony