Wiadomości

Pijany kierowca zatrzymany dzięki reakcji świadka

Data publikacji 16.03.2022

Wczoraj policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie zatrzymali 62-letniego mieszkańca powiatu kościerskiego, który był pijany. W zatrzymaniu mężczyzny pomogła reakcja świadka, który ujął pijanego kierowcę i przekazał policjantom. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat pozbawiania wolności, a także zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. W niedługim czasie mężczyzna usłyszy zarzuty.

Wczoraj po 18.00 z policjantami skontaktował się 42-letni świadek, który powiedział, że uniemożliwił dalszą jazdę kierowcy suzuki, który stwarzał zagrożenie na drodze. Funkcjonariusze ustalili, że po tym, jak na drodze w Lubaniu zgłaszający zobaczył kierującego samochodem marki Suzuki, który jedzie całą szerokością jezdni, stwarzając zagrożenie w ruchu drogowym. Zgłaszający pojechał za nim i kiedy kierowca opla zjechał na pobocze, zatrzymując się, 42-latek wybiegł z auta i zabrał kierującemu osobówką kluczyki. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce interwencji, sprawdzili trzeźwość kierowcy suzuki, okazało się, że 62-letni mieszkaniec naszego powiatu w organizmie miał ponad 2 promile alkoholu. Mężczyznie zostało zatrzymane prawo jazdy. W niedługim czasie mężczyzna zostanie przesłuchany i usłyszy zarzuty dotyczące kierowania w stanie nietrzeźwości.

Policjanci bardzo dziękują świadkowi, za zdecydowaną postawę i szybką reakcję na przestępstwo, pamiętajmy jednak aby przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych- to ono jest najważniejsze.

Ujęcie obywatelskie to przywilej, który każdemu obywatelowi daje art. 243 Kodeksu postępowania karnego. Przestępcę czy też sprawcę wykroczenia można zatrzymać zarówno na gorącym uczynku, jak i po pościgu, podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia. Trzeba jednak pamiętać, że takie prawo przysługuje w jednym z dwóch przypadków: gdy zachodzi obawa ukrycia się sprawcy bądź, gdy nie można ustalić jego tożsamości. Zatrzymanego w ten sposób przestępcę czy sprawcę wykroczenia należy niezwłocznie przekazać w ręce policji.

Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat pozbawiania wolności, a także zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.

Powrót na górę strony