Wiadomości

Powiedział rodzinie, że idzie się zabić. Odnaleźli go policjanci

Data publikacji 15.03.2022

Samobójstwa są najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów, którym można zapobiec. Dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze najważniejsze jest wsparcie psychologiczne. Pamiętajmy, myśli samobójcze mogą dotyczyć każdego, bez względu na wiek. Wczoraj wieczorem operator numeru 112 powiadomił sopockich policjantów, że pewien mężczyzna chce się zabić. Zgłoszenie było od jego córki. Pełniący służbę na terenie Sopotu policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku bardzo szybko odnaleźli poszukiwanego sopocianina na molo i przekazali pod opiekę lekarzy specjalistów. Przypominamy, osoba zagrożona samobójstwem może dawać nam sygnały, których nie należy lekceważyć.

Wczoraj po godzinie 21.00 sopoccy policjanci dostali zgłoszenie od operatora numeru 112, że pewien mężczyzna idzie na sopockie molo i chce się zabić. Interwencję zgłaszała jego córka, która na co dzień mieszka poza Sopotem. Oficer dyżurny na miejsce pilnie skierował będących w pobliżu policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku. Mając rysopis poszukiwanego sopocianina funkcjonariusze bardzo szybko odnaleźli go na molo. Mężczyzna w rozmowie przyznał im się, że ma myśli samobójcze i planował skoczyć do wody. Ponadto mundurowi wyczuli od niego silny zapach alkoholu. Dzięki czujności rodziny i szybkim działaniom policjantów nie doszło do tragedii, a wezwana na miejsce załoga karetki pogotowia przewiozła mężczyznę do szpitala pod opiekę lekarzy specjalistów.

 

Niewiele osób wie, jak rozpoznać i uratować samobójcę. Pamiętajmy, myśli samobójcze mogą dotyczyć każdego, bez względu na wiek. Aby skutecznie zapobiegać temu zjawisku, trzeba dowiedzieć się jak rozpoznawać i w jaki sposób rozmawiać z ludźmi w kryzysie. Osoba zagrożona samobójstwem może dawać nam sygnały, których nie należy lekceważyć, np.: mówi o popełnieniu samobójstwa; ma problemy z jedzeniem i spaniem; drastycznie zmienia swoje zachowanie; wycofuje się z kontaktów towarzyskich; traci zainteresowanie pracą, szkołą, swoim dotychczasowym hobby itd.; przygotowuje się do śmierci pisząc testament, list pożegnalny, porządkując swoje sprawy; rozdaje ważne dla niej rzeczy; podejmuje ryzykowne działania; wykazuje zainteresowanie problemem śmierci i umierania; nie dba o swój wygląd zewnętrzny; zwiększa spożycie alkoholu, narkotyków lub leków.


Osoba zagrożona samobójstwem mogła wcześniej podejmować próby pozbawienia siebie życia lub się okaleczać. Jedną z przyczyn samobójstwa mogą być również doświadczenia utraty, między innymi bliskiej osoby, ale również ważnych dla niej wartości, planów, czy idei.


Jak pomóc?


Jeśli ktoś powie Ci, że myśli o samobójstwie lub ujawnia opisane symptomy:

·         nie obawiaj się porozmawiać o tym, nie okazuj zdziwienia i zaskoczenia;

·         rozmawiaj, nie bój się, że twoje zainteresowanie tematem i dyskusja, będzie dla niej zachętą do realizacji planów;

·         miej dla niej czas, okaż zainteresowanie i wsparcie;

·         okaż gotowość do słuchania, pozwól na okazywanie emocji i akceptuj je;

·         nie oceniaj, nie dawaj rad;

·         szukaj pomocy u osób oraz w instytucjach pomocowych takich, jak: psycholog, psychiatra, telefon linii wsparcia 800 70 2222, Ośrodek Interwencji Kryzysowej czy Poradnia Zdrowia Psychicznego.

·         Zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację miejsca, w którym znajduje się ktoś potrzebujący pomocy.

 

Tam, gdzie jest niebezpieczeństwo, jest także możliwość ratunku. Pamiętaj też, w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas.

Powrót na górę strony