Konferencja naukowo – szkoleniowa pn. „Pokrzywdzony w cyberprzestrzeni” - podsumowanie
W dniach 3-4 marca 2022 r. w ERGO ARENIE w Gdańsku odbyła się dwudniowa Konferencja naukowo - szkoleniowa pt. „Pokrzywdzony w cyberprzestrzeni”, zorganizowana przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku w ramach Projektu POWER ON Podniesienie kompetencji Policji w zakresie wsparcia ofiar przestępstw, realizowanego z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Konferencja przeprowadzona została w formule hybrydowej oraz on-line, w której udział wzięło ponad 150 funkcjonariuszy Policji.
Podczas dwóch dni zostały zaprezentowane wykłady znamienitych ekspertów w dziedzinie psychologii, uzależnień behawioralnych jak i pomocy specjalistycznej osobom pokrzywdzonym:
- Wykład pt. „Cyberwiktymologia czyli wiktymologiczne aspekty cyberprzestępczości – gra słów czy zmiana znaczenia pojęć”
- Wykład pt. „Co psychologia może wnieść do poznania mechanizmów podatności wiktymologicznej ofiar przestępstw - od cech jednostkowych po złożone profile”
- Wykład pt. „Psychologiczne uwarunkowania i przeciwdziałanie samobójstwom młodzieży. Toksyczna i terapeutyczna rola cyberprzestrzeni”, które przeprowadzili: prof. zw. dr hab. Beata Pastwa-Wojciechowska - Kierownik Zakładu Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej Wydziału Nauk Społecznych oraz dr Marcin Szulc, prof. UG z Zakładu Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego
- Wykład pt. „Czym jest cyfrowa higiena i w jaki sposób o nią zadbać?” oraz Wykład pt. „Fonoholizm oraz uzależnienia od gier. Psychospołeczne determinanty, sposoby codziennych rozwiązań’, które przedstawił dr Maciej Dębski z Fundacji Dbam o swój Zasięg
- Wykład pt. „Centrum Pomocy Dzieciom jako instytucja skutecznej pomocy dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem” zaprezentowała dr Marta Flis-Świeczkowska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
- Wykład pt. „Seksualne wykorzystywanie dzieci w cyberprzestrzeni. Kto jest po drugiej stronie?”, który przedstawiła Katarzyna Staciwa Przedstawiciel Działu Reagowania na Nielegalne Treści w Internecie Dyżurnet.pl/NASK
Konferencja naukowo-szkoleniowa „Power On – podniesienie kompetencji Policji w ramach wsparcia ofiar przestępstw”, była jednym zadań w projekcie, na który KWP w Gdańsku otrzymało dofinasowanie z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Projekt ma charakter partnerski. Liderem przedsięwzięcia jest Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku, natomiast Partnerami projektu są: KWP w Olsztynie, KWP w Szczecinie, Szkoła Policji w Pile oraz organizacje Pozarządowe tj: Centrum Praw Kobiet Oddział w Gdańsku i Stowarzyszenie Pelikan z Gdańska.