Wiadomości

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2021 roku

Data publikacji 25.01.2022

Policjanci z powiatu gdańskiego podsumowali kolejny rok funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W 2021 roku otrzymaliśmy 1034 zgłoszenia za pomocą tego interaktywnego narzędzia. Mundurowi weryfikują każdy otrzymany sygnał i zachęcają do odpowiedzialnego korzystania z aplikacji.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa stanowi istotne narzędzie komunikacji pomiędzy mieszkańcami powiatu gdańskiego a funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim oraz podległych jej komisariatów.

W 2021 roku na mapę powiatu gdańskiego naniesiono  1034  punktów z różnego rodzaju sygnałami. Potwierdzonych zostało 190 zgłoszeń, do innych instytucji, względem właściwości rzeczowej, przekazano 2 zgłoszenia, a 839 zagrożeń nie zostało potwierdzonych. Wyeliminowano 159 problemów a, gwoli ścisłości, 3 zgłoszenia zostały zakwalifikowane jako pomyłka.

Policjanci weryfikują każde zgłoszenie, a informacje uzyskane za pomocą Mapy stanowią niejednokrotnie ważny sygnał o miejscach, które wymagają częstszego patrolowania oraz podjęcia innych działań zmierzających do polepszenia bezpieczeństwa.

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło przekroczeń prędkości, nieprawidłowej, według zgłaszających, organizacji ruchu oraz niezgodnego z przepisami parkowania. Z pozostałych kategorii przekazywano m.in. informacje dotyczące spożywania alkoholu w miejscach publicznych oraz grupowania się młodzieży.

W miejscach wskazanych przez mieszkańców, gdzie kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość, pojawiają się cykliczne kontrole. W wielu takich lokalizacjach pozwoliły one problem wyeliminować – kierowcy, którymi najczęściej byli mieszkańcy najbliższej okolicy,  jeżdżą wolniej i spokojniej.

W przypadku zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego parkowania sygnały te były  wielokrotnie potwierdzone przez policjantów i za każdym razem kończyły się interwencjami we wskazanych miejscach. Jednocześnie należy zauważyć, że większa część zgłoszeń dotyczy tego samego problemu, czego przykładem jest kwestia nieprawidłowego parkowania na dużych osiedlach mieszkaniowych. W tym przypadku należy stwierdzić, że problem tkwi w niedostosowanej do oczekiwań mieszkańców ilości miejsc parkingowych wybudowanych na danym osiedlu.

Przypominamy, że policjanci weryfikują każde zgłoszenie i dlatego apelujemy, żeby zaznaczenie na mapie poprzedzić pewnego rodzaju refleksją, gdyż zaangażowani w tą pracę mundurowi w tym czasie nie są w stanie zadziałać tam, gdzie ich pomoc jest potrzebna. W 2021 roku 839 zgłoszeń stanowiły informacje, które nie zostały potwierdzone przez mundurowych. Były to często wielokrotne „kliknięcia” dotyczące tego samego zagadnienia.

Policjanci przypominają, że KMZB nie służy do zgłaszania interwencji, lecz do wskazania kwestii problemowych, które są weryfikowane w czasie kilku służb – celem określenia, czy jest to incydent, czy sprawa występująca w dłuższym okresie czasu.

Powrót na górę strony