Wiadomości

75-latka wbiegła wprost przed jadące auto. Trafiła do szpitala. Pamiętajmy - pieszy ma nie tylko prawa ale i obowiązki

Data publikacji 30.12.2021

Wprowadzone w czerwcu br. w ustawie prawo o ruchu drogowym nowe regulacje prawne, dotyczące zachowania kierujących względem pieszych, nie zwalniają niezmotoryzowanych z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności na drodze. Brak takiej ostrożności doprowadził 75-latkę do szpitala. Kobieta wbiegła zza ciężarówki wprost przed nadjeżdżający samochód.

Wczoraj policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do jakiego doszło w Lęborku na drodze krajowej nr 6 na ulicy Jana Pawła II. 75-kobieta została potrącona przez kierującą fordem. Z ustaleń mundurowych wynika, że starsza pani chcąc przejść na drugą stronę jezdni w miejscu niedozwolonym, wybiegła zza stojącej w korku ciężarówki wprost przed jadącego z przeciwnej strony s-maxa. 75-latka z urazem głowy i nogi została przewieziona do szpitala. Na szczęście jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci nałożyli na pieszą mandat karny.

Przypominamy, że pieszy ma obowiązek zachować szczególną ostrożność podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Brak takiej ostrożności może doprowadzić do tragedii, bo pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, w przypadku zderzenia z pojazdem na niewielkie szanse na uniknięcie poważnych obrażeń, a nawet może stracić życie.

 

Przepisy prawa o ruchu drogowym zabraniają pieszemu:

- wchodzenia na jezdnię  bezpośrednio:

· przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

· spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi

- przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi,

- zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko,

- przebiegania przez jezdnię,

- chodzenia po torowisku, wchodzenia na torowisko gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie,

- przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni się znajdują,

- korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Zanim wejdziemy na jezdnię/przejście dla pieszych, oceńmy właściwie prędkość nadjeżdżającego pojazdu i odległość, w jakiej się od nas znajduje. Pamiętajmy również o konieczności noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu, szczególnie poza terenem zabudowanym.

Powrót na górę strony