BETLEJEMSKIE ŚWIATEŁKO POKOJU DLA POMORSKICH POLICJANTÓW
Coroczna harcerska akcja przekazywania przed świętami Bożego Narodzenia Betlejemskiego Światła Pokoju to symbol ciepła, miłości i nadziei. Tradycja sięga 1986 roku i została zapoczątkowana w Austrii. Dzięki skautom płomień trafia niemal do wszystkich krajów Europy. Harcerze z Chorągiew Gdańska ZHP przekazali je dziś Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzejowi Łapińskiemu.
Dzisiaj do Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zawitało Betlejemskie Światełko Pokoju. Z rąk harcerzy Chorągwi Gdańskiej Związku Harcerstwa Polskiego odebrał je nadinsp. Andrzej Łapiński Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku. ZHP odbiera Światło od skautów słowackich na przejściu granicznym i przekazuje harcerzom w całej Polsce, następnie do państw na wschodzie. Jest ono żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
Akcja „Betlejemskie Światło Pokoju” została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORT). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
Związek Harcerstwa Polskiego odbiera Światło od skautów słowackich na przejściu granicznym i przekazuje harcerzom w całej Polsce, następnie do państw na wschodzie. (źródło: ZHP)
W tym roku już po raz 31. światełko dotarło do Polski ze strony słowackiej, gdzie zaopiekowali się nim harcerze z Chorągwi Gdańskiej.