Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

BETLEJEMSKIE ŚWIATEŁKO POKOJU DLA POMORSKICH POLICJANTÓW

Data publikacji 21.12.2021

Coroczna harcerska akcja przekazywania przed świętami Bożego Narodzenia Betlejemskiego Światła Pokoju to symbol ciepła, miłości i nadziei. Tradycja sięga 1986 roku i została zapoczątkowana w Austrii. Dzięki skautom płomień trafia niemal do wszystkich krajów Europy. Harcerze z Chorągiew Gdańska ZHP przekazali je dziś Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzejowi Łapińskiemu.

Dzisiaj do Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zawitało Betlejemskie Światełko Pokoju. Z rąk harcerzy Chorągwi Gdańskiej Związku Harcerstwa Polskiego odebrał je nadinsp. Andrzej Łapiński Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku. ZHP odbiera Światło od skautów słowackich na przejściu granicznym i przekazuje harcerzom w całej Polsce, następnie do państw na wschodzie. Jest ono żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Akcja „Betlejemskie Światło Pokoju” została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORT). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Związek Harcerstwa Polskiego odbiera Światło od skautów słowackich na przejściu granicznym i przekazuje harcerzom w całej Polsce, następnie do państw na wschodzie. (źródło: ZHP)

W tym roku już po raz 31. światełko dotarło do Polski ze strony słowackiej, gdzie zaopiekowali się nim harcerze z Chorągwi Gdańskiej.

Powrót na górę strony