Wiadomości

Wojewódzka debata społeczna pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”

Data publikacji 05.11.2021

„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie, możesz mieć na nie wpływ” – to temat wojewódzkiej debaty społecznej, która odbyła się w Rybackim Centrum Kultury i Formacji „Boleniec” w Łebie. Organizatorem debaty był nadinsp. Andrzej Łapiński, Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku. Przedmiotowa inicjatywa skierowana była do mieszkańców Miasta Łeby.

4 listopada 2021 roku odbyła się wojewódzka debata społeczna, której celem było rozpoznanie i określenie potrzeb związanych z zagrożeniami bezpieczeństwa mieszkańców oraz turystów odwiedzających Łebę w letnim sezonie, wymagających podjęcia działań prewencyjnych przez Policję i inne podmioty odpowiedzialne za utrzymanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Organizatorem tego wydarzenia był nadinsp. Andrzej Łapiński, Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku, w którego imieniu udział w debacie wziął insp. Krzysztof Kozelan, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku. W spotkaniu uczestniczyli również Senator Rzeczypospolitej Polskiej Kazimierz Kleina, Burmistrz Miasta Łeby Andrzej Strzechmiński, Komendant Powiatowy Policji w Lęborku nadkom. Mariusz Mejer, Komendant Komisariatu Policji w Łebie podinsp. Bartosz Budkowski oraz przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na terenie powiatu lęborskiego. Debatę prowadziła/moderowała Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku mł. insp. Iwona Kuczyńska. 

Pierwsza część spotkania została poświęcona aktualnym problemom społecznym, zdiagnozowanym lokalnie przy pomocy narzędzi, które pozwalają zidentyfikować zagrożenia występujące w danym rejonie. Takim narzędziem jest m.in. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, której funkcjonowanie przedstawił podinsp. Arkadiusz Socha z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Informacje o efektach pracy policjantów, pełniących w sezonie letnim służbę na terenie Łeby, przedstawił Komendant Powiatowy Policji w Lęborku, podkreślając jak ważną rolę w zakresie budowania bezpieczeństwa mieszkańców i turystów odgrywa dodatkowe wsparcie sił policyjnych w postaci funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku. W minionym sezonie 20 policjantów z OPP w Gdańsku wspierało łebskich mundurowych w ich codziennej służbie, co przyniosło wymierne efekty w postaci m.in. podjęcia czynności wyjaśniających w dużej liczbie spraw o zakłócanie ciszy nocnej i spokoju publicznego – wykroczeń najbardziej uciążliwych dla lokalnej społeczności.

Kolejnym tematem poruszonym w trakcie debaty było funkcjonowanie aplikacji „Moja Komenda” – narzędzia, dzięki któremu w łatwy i szybki sposób można skontaktować się z wybraną jednostką Policji na terenie całego kraju i uzyskać informacje o dzielnicowych i powierzonych im rejonach służbowych. W przystępny sposób zasady korzystania z tej aplikacji przedstawił podinsp. Tomasz Guss, ekspert Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Po prezentacjach przyszedł czas na dyskusję o problemach nurtujących lokalną społeczność, które wymagają wypracowania metod wspólnego działania podmiotów odpowiedzialnych za szeroko pojęte bezpieczeństwo na terenie Łeby. Zgłaszane przez obecnych na debacie mieszkańców postulaty będą poddane analizie w celu ukierunkowania dalszych działań zmierzających do wyeliminowania wskazanych zagrożeń. Ich efekty zostaną omówione w przyszłym roku podczas debaty ewaluacyjnej, jaka odbędzie się po zakończeniu letniego sezonu.

  • policjanci na debacie społecznej
  • policjanci na debacie społecznej
Powrót na górę strony