Wiadomości

Nie daj się oszukać „na policjanta” lub „na wnuczka”- kolejna podjęta współpraca Policji z bankami

Data publikacji 16.06.2021

Policjanci z Chojnic od kilku lat cyklicznie prowadzą działania profilaktyczno-edukacyjne, które mają na celu zapobieganie oszustwom na osobach starszych. Coraz więcej osób wie, jak zachować się, kiedy zadzwoni do nich rzekomy wnuczek, czy policjant. Zdarzają się niestety jeszcze przypadki, kiedy przestępcy trafią na podatny grunt i wykorzystają ufność osób starszych. Coraz częściej oszuści stosując techniki psychomanipulacyjne doprowadzają do sytuacji, że ofiary wypłacają z kont bankowych posiadane oszczędności, zrywają lokaty itp. Dlatego policjanci kolejny raz nawiązali współpracę z przedstawicielami placówek bankowych przekazując im do punktów informacyjnych specjalnie przygotowane ulotki, które są adresowane przede wszystkim do naszych seniorów.

Policjanci z Chojnic już bardzo dawno wypowiedzieli walkę z naciągaczami i oszustami. Poprzez szereg działań - liczne komunikaty w mediach, debaty społeczne i spotkania z udziałem osób starszych, wizyty dzielnicowych w mieszkaniach takich osób przestrzegają starszych mieszkańców regionu przed oszustami. Wielu z nich już doskonale wie, jak zachować się, kiedy zadzwoni do nich rzekomy wnuczek bądź fałszywy policjant. Przede wszystkim wykazują się daleko idącą ostrożnością, rozłączają się, nie przekazują żadnych oszczędności i o wszystkim powiadamiają policjantów.

Dlatego przestępcy modyfikują swoje działania. Ich pomysłowość nie zna granic. Obok znanej metody „na wnuczka”, pojawiły się „na funkcjonariusza CBŚP”, „na inkasenta”, „prokuratora”, ale też pojawiają się oszustwa, że sprawcy informują seniorów, że ich pieniądze w banku, bądź w domu są zagrożone i mogą je wszystkie stracić. Oszustów nie zadawalają już kwoty pieniędzy posiadane w domu. Stosując techniki psychomanipulacyjne doprowadzają do sytuacji, że ofiary wypłacają z kont bankowych posiadane oszczędności, zaciągają kredyty, zrywają lokaty, lub przekazują środki pieniężne na wskazane przez przestępców konta bankowe.

Widząc sens oraz konieczność kontynuowania takich działań profilaktycznych w przedmiotowym zakresie  Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku - nadinsp. Andrzej Łapiński oraz Wojewoda Pomorski postanowili nawiązać kolejny raz poprzez jednostki terenowe Policji współpracę z jak największą liczbą placówek bankowych funkcjonujących na terenie naszego województwa, aby w ten sposób dotrzeć do jak największej ilości osób, które mogą stać się potencjalnymi ofiarami oszustów. W tym celu zostały opracowane specjalne ulotki informacyjne, które zostały umieszczone w punktach obsługi klienta w placówkach bankowych również na terenie powiatu chojnickiego.

Celem rozpropagowania ulotek jest zwrócenie uwagi na działalność przestępczą. W ulotkach wskazano przejrzyście jak działają oszuści oraz w jaki sposób postępować, aby nie dać się oszukać tym bezwzględnym przestępcom.

Powrót na górę strony