Wiadomości

Kick-off w Cyclopes

Data publikacji 01.06.2021

Od kilku lat KWP w Gdańsku z powodzeniem pełni rolę partnera w projektach realizowanych w ramach Programu Horyzont 2020. 18 maja br. odbyło się spotkanie inicjujące projekt (tzw. (kick-off meeting) pn. „Fighting Cybercrime – Law Enforcement Practitioners’ Network” – CYCLOPES („Zwalczanie cyberprzestępczości – Sieć Policyjnych Praktyków”).

Liderem projektu jest Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a partnerami – 21 organizacji europejskich: Holenderski Instytut Nauk Stosowanych (TNO), Uniwersytet Sheffield Hallam, Holenderski Instytut Technologii, Ochrony i Bezpieczeństwa, Ianus Consulting, Centrum badań nad cyberprzestępczością, Austriacka Organizacja Normalizacyjna, Centralne Biuro Informatyki w Sektorze Bezpieczeństwa (ZITiS), Uniwersytet Nauk Stosowanych LAUREA, Uniwersytet Narodowy w Dublinie, MSW Wielkiej Brytanii, KWP w Gdańsku, MSW Chorwacji, Centralne Biuro Śledcze w Bułgarii, Komenda Główna Policji w Królestwie Szwecji, MSW Królestwa Hiszpanii, Belgijska Policja Federalna, MSW Łotwy, Szkoła Policji w Wielkiej Brytanii, Komenda Główna Policji Królestwa Niderlandów, Siły Policyjne Malty.

Projekt Cyclopes potrwa 5 lat, a jego budżet opiewa na kwotę 3,5 miliona euro.

CYCLOPES ma na celu zbudowanie i utrzymanie opartej na innowacjach sieci podmiotów zwalczających cyberprzestępczość – zwiększając tym samym poziom przeciwdziałania zagrożeniom cybernetycznym przez kraje UE. Specjalne zespoły będą zajmować się analizą rynku, wyszukując rozwiązania w celu wyodrębnienia działań i innowacyjnych produktów, które pomogą władzom lokalnym i regionalnym w radzeniu sobie z cyberprzestępczością. Poza technologią projekt wspiera ciągły rozwój organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, ściśle współpracując z praktykami w kluczowych obszarach: procedur, szkoleń, przepisów prawnych i normalizacji.

Spotkanie otwierające projekt z przyczyn epidemiologicznych odbyło się na platformie Teams. Z ramienia KWP w Gdańsku wzięli w nim udział: asp. Łukasz Matysiak z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością oraz Monika Dreger i Agnieszka Jaruminowska z Zespołu Funduszy Pomocowych. Omówione zostały najważniejsze kwestie realizacji projektu, takie jak harmonogram, budżet i sprawozdawczość. Prezentacje wygłosili m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europolu, Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Każdy z partnerów miał również możliwość zaprezentowania swojej organizacji pozostałym uczestnikom spotkania.

Powrót na górę strony