Wiadomości

Akt oskarżenia za nielegalne urządzenie gier hazardowych

Data publikacji 28.05.2021

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku prowadzili śledztwo w sprawie urządzania gier hazardowych na automatach. Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku skierował w tej sprawie (20 maja 2021 r.) do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko 11 osobom zarzucając im urządzanie gier hazardowych na automatach w tym sześciu oskarżonym działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

Dzięki pracy śledczych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku zarzucił oskarżonym popełnienie przestępstw karnoskarbowych polegających na nielegalnym urządzaniu gier hazardowych oraz sześciu osobom udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kk. W toku śledztwa prokurator ustalił, że grupa działała w okresie od 4 marca 2015 r. do 6 grudnia 2016 r., na terenie województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego oraz wielkopolskiego.

 

Jak ustalili śledczy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku prowadzony przez oskarżonych proceder polegał na poszukiwaniu przez tzw. operatorów miejsc (lokali), w których umieszczane były automaty do gier losowych. Automaty były odpowiednio zaprogramowane, aby wygrane nie przekraczały określonego pułapu procentowego środków pieniężnych, które zostały „zainwestowane" przez graczy. Dwóch oskarżonych prowadziło obserwację  Urzędu Celnego w Gdańsku, dzięki czemu uprzedzali oni pozostałych członków grupy o wyjeździe samochodów Służby Celnej oraz kierunku, w jakim funkcjonariusze się udawali. Informacje te pozwalały osobie kierującej działaniami grupy i pozostałym osobom na uprzedzenie pracowników poszczególnych lokali o konieczności zamknięcia lokalu i wyłączenia automatów. Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, działając w celu ukrycia swojego zaangażowania w urządzanie gier hazardowych na automatach do gier losowych, wykorzystali dane podmiotów gospodarczych (spółek z ograniczoną odpowiedzialnością), które były prezentowane jako podmioty faktycznie prowadzące wskazaną działalność, a oskarżeni przedstawiali siebie jako pracowników tych podmiotów.

 

Prokurator zabezpieczył milion złotych w tym sztabki złota

 

W toku postępowania prokurator dokonał zabezpieczenia mienia należącego do oskarżonych o łącznej wartości ponad milion złotych w tym sztabki złota i gotówkę. W trakcie czynności procesowych przeprowadzonych w toku śledztwa przeszukano 40 lokali w których dokonano zabezpieczenia 302 sztuk automatów.

Powrót na górę strony