Odpowie za sterowanie jachtem po pijanemu - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Odpowie za sterowanie jachtem po pijanemu

Data publikacji 11.05.2021

Policjanci z komisariatu wodnego zatrzymali 57-latka, który po pijanemu sterował jachtem motorowym. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźnie policjanci zatrzymali patent motorowego sternika, usłyszał zarzut sterowania jachtem po pijanemu w ruchu wodnym. Teraz grozi mu kara dwóch lat więzienia, utrata patentu oraz wysoka grzywna.

Pod koniec minionego tygodnia policjanci z komisariatu wodnego, którzy patrolowali akwen kanału portowego, zauważyli na wysokości ul. De Plelo jacht motorowy. Manewry, jakie wykonywał sternik, wzbudziły podejrzenie policjantów i postanowili przeprowadzić kontrolę. Funkcjonariusze podpłynęli i wydali sternikowi polecenie, aby dobił do brzegu. Podczas rozmowy z mężczyzną funkcjonariusze wyczuli od niego alkohol i przeprowadzili badanie na zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik badania wykazał, że mężczyzna ma w organizmie prawie 1,5 promila alkoholu. Zatrzymany 57-letni mieszkaniec Gdańska został przewieziony przez policjantów ruchu drogowego do policyjnego aresztu. Zatrzymano mu także patent sternika. Mężczyzna po wytrzeźwieniu został przesłuchany i usłyszał zarzut sterowania jachtem motorowym, będąc pod wpływem alkoholu. Teraz grozi mu kara dwóch lat więzienia, utrata motorowego patentu sternika, a także wysoka grzywna.

Policjanci z komisariatu wodnego komendy wojewódzkiej każdego dnia patrolując akweny wodne, dbają o bezpieczeństwo mieszkańców Gdańska oraz osób odwiedzających miasto. Jednym z ich zadań jest kontrolowanie jednostek pływających. Osobom, które nie przestrzegają prawa, a w szczególności osobom sterującym jednostkami pływającymi po pijanemu grozi podobna odpowiedzialność, jak kierowcom samochodów. Za sterowanie jachtem po alkoholu grozi kara dwóch lat więzienia, utrata patentu, a także wysoka grzywna. Dodatkowo sąd może orzec zakaz nie tylko sterowania jednostkami wodnymi, ale także kierowania pojazdami mechanicznymi.

  • łódź policyjna