Wiadomości

Transakcje bitcoinowe, portale aukcyjne i społecznościowe, smsy – to niektóre źródła pozyskiwania pieniędzy przez oszustów. Policjanci apelują o czujność

Data publikacji 27.04.2021

Coraz częściej słyszymy o oszustwach różnymi metodami. Coraz więcej osób informuje policję o utracie swoich pieniędzy i wartościowych przedmiotów za pośrednictwem Internetu czy telefonu komórkowego. Funkcjonariusze apelują o szczególną ostrożność przy odbieraniu podejrzanych smsów, zawieraniu jakichkolwiek umów i dokonywaniu różnych transakcji w sieci. Już samo otwarcie podejrzanych linków może doprowadzić do utraty oszczędności.

Mierząc się z coraz większą ilością spraw dotyczących oszustw różnymi metodami, słupscy policjanci przypominają o rozsądnym i bezpiecznym korzystaniu z Internetu i telefonu komórkowego. Ostatnimi czasy napływa więcej zgłoszeń niż dotychczas. Pokrzywdzeni informują, że zostali oszukani na portalach aukcyjnych, społecznościowych, podczas transakcji bitcoinowych, czy przy odebraniu smsa.

Wyraźnie widać, że oszuści sięgnęli do kolejnych dobrze opracowanych przez siebie metod, m.in. :

- włamywania się na konta bankowe poprzez wysłanie smsa i otwarciu przez odbiorcę zamieszczonego w nim linku (często dotyczy rzekomych przesyłek)

- włamywania się na konta bankowe za pośrednictwem portali społecznościowych i aukcyjnych (propozycja sprzedaży oferowanego do sprzedania przez nas produktu przy udostępnieniu danych, w tym numeru karty płatniczej do rzekomego odebrania przelewu, czy prośba od znajomego z portalu społecznościowego o pożyczenie kilku zł)

- zawierania umów w naszym imieniu

- pozyskania pieniędzy z portfeli kryptowalutowch

Przypominamy wszystkim użytkownikom urządzeń z dostępem do Internetu, aby pilnowali swoich haseł dostępowych. Pamiętajmy, aby nie otwierać linków od obcych osób. Sprawdzajmy opinie o sprzedających i kupujących. Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania.