Wiadomości

Kontrole obostrzeń trwają

Data publikacji 24.04.2021

Gdańscy policjanci prowadzą kolejne wzmożone działania na rzecz walki z wirusem Covid-19. Funkcjonariusze przede wszystkim sprawdzają, czy osoby stosują się do wprowadzonych obostrzeń. W weekend działają specjalne zespoły policjantów, którzy kontrolują gdańskie lokale gastronomiczne pod kątem stosowania się do obowiązujących zasad sanitarnych. W piątek podczas działań mundurowi przeprowadzili 114 kontroli różnych obiektów i ujawnili ponad 130 wykroczeń związanych z niestosowaniem się do obowiązku zasłaniania ust i nosa.

 

Trwa weekend i w przestrzeni publicznej pojawi się zdecydowanie więcej osób niż w dni powszednie. Dlatego wzmożone kontrole ze strony policjantów trwają , funkcjonariusze  zwracając szczególną uwagę  na obowiązek zasłaniania nosa oraz ust, a także zachowania dystansu. Służby pełnione są przede wszystkim w rejonie pasa nadmorskiego czy Głównego Miasta. Policjanci sprawdzą te miejsca, gdzie może dochodzić do sytuacji niebezpiecznych dla życia i zdrowia mieszkańców m.in. sklepy, kluby fitness, restauracje, dyskoteki czy  środki komunikacji zbiorowej . W weekend pracują specjalnie powołane zespoły , w skład których wchodzą dzielnicowi, policjanci prewencji i dochodzeniowo- śledczy,  którzy kontrolują  gdańskie lokale gastronomiczne  pod kątem stosowania się do obowiązujących zasad sanitarnych. Osoby i podmioty, które świadomie i z premedytacją łamią te przepisy, muszą się liczyć z konsekwencjami prawnymi. Funkcjonariusze podejmują interwencje w sytuacjach zgłoszonych im naruszeń obowiązującego reżimu sanitarnego oraz gdy w trakcie służby zaobserwują, że dochodzi do łamania prawa w tym zakresie.

W piątek gdańscy policjanci skontrolowali 114 obiektów handlowych oraz usługowych, w tym 45 restauracji.  Podczas wczorajszych działań funkcjonariusze ujawnili  ponad 130 wykroczeń polegających na niestosowaniu się do obowiązku zasłaniani ust i nosa za pomocą maseczki. Gdańscy policjanci w piątek ukarali mandatami karnymi 69 osób, w 1 przypadku sporządzili dokumentację, która może być podstawą do skierowania wniosku o ukaranie do sądu oraz pouczyli 67 osób.

Zwracamy uwagę, że za lekceważące podejście do kwestii zasłaniania ust i nosa grozi mandat do 500 złotych. W przypadkach rażących naruszeń policjanci będą informować sanepid, który z kolei w drodze postępowania administracyjnego może nałożyć karę nawet do 30 tysięcy złotych. Apelujemy o rozsądek, odpowiedzialność, współpracę i przestrzeganie wprowadzonych zaleceń, bo służą one ochronie życia i zdrowia nas wszystkich!

 

 

Powrót na górę strony