Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Wspólna odpowiedzialność drogą do pokonania pandemii

Data publikacji 25.03.2021

Noszenie maseczek, dystans społeczny i dezynfekcja — te proste, a zarazem istotne zachowania są z nami od roku. Tylko wspólnymi siłami – medyków, służb mundurowych i przede wszystkim dojrzałego i odpowiedzialnego społeczeństwa możemy wygrać walkę z pandemią koronawirusa. Policjanci będą egzekwować obowiązujące nakazy, zakazy i ograniczenia, aby maksymalnie zmniejszyć transmisję Covid-19 w społeczeństwie.

Przez ostatni rok trwa walka ze światową pandemią Covid-19. Ta walka prowadzona jest przede wszystkim na froncie medycznym, gdzie lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i pracownicy służb sanitarnych każdego dnia stawiają czoło śmiertelnemu zagrożeniu, jakim jest koronawirus SARS-CoV-2. Przyczynił się on do śmierci ponad 50 tysięcy obywateli Polski, a ponad 2 miliony Polaków zakaziło się nim, w tym wielu z nich ciężko przechodząc chorobę Covid-19.

Obok medyków na froncie walki z pandemią stoją także służby – policjanci, żołnierze, strażacy, strażnicy graniczni oraz przedstawiciele innych służb mundurowych. Sopoccy policjanci każdego dnia sprawdzają, jak mieszkańcy i osoby przebywające na terenie Sopotu stosują się do obostrzeń. W działania zaangażowani są także policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku, którzy pełnią służbę na ulicach kurortu. Funkcjonariusze sprawdzają osoby objęte kwarantanną domową i stanowczo reagują na ujawnione nieprawidłowości. Ponadto egzekwują wprowadzone nakazy, zakazy oraz ograniczenia reagując na łamanie obowiązujących przepisów. Osoby niestosujące się do ograniczeń, dystansu społecznego czy zakrywania ust i nosa maseczką, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Podejmowane działania mają na celu zwiększenie odpowiedzialności społecznej, a przez to odciążenie służby zdrowia. A ta jest coraz bardziej obciążona.

Codziennie media informują nas o rosnącej liczbie zakażeń. Każdego dnia dowiadujemy się też, że wiele osób przegrało walkę z chorobą. To nie suche liczby – to tragedie wielu rodzin. To trudny czas dla wszystkich, a na całym świecie ludzie zadają sobie pytanie, kiedy pandemia się skończy. Warto podkreślić, że każdy z nas może przyczynić się do tego, abyśmy jak najszybciej wygrali tę walkę. Tylko nasze odpowiedzialne zachowania, jak chociażby zasłanianie ust i nosa maseczką, zachowywanie dystansu społecznego czy dezynfekcja przybliżają nas do pokonania pandemii i powrotu do normalności.

Bądźmy odpowiedzialni! Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą.

Powrót na górę strony