Wiadomości

Wspólna odpowiedzialność drogą do pokonania pandemii

Data publikacji 25.03.2021

Noszenie maseczek, dystans społeczny i dezynfekcja — te proste, a zarazem istotne zachowania są z nami od roku. Tylko wspólnymi siłami – medyków, służb mundurowych i przede wszystkim dojrzałego i odpowiedzialnego społeczeństwa możemy wygrać walkę z pandemią koronawirusa. Policjanci będą egzekwować obowiązujące nakazy, zakazy i ograniczenia, aby maksymalnie zmniejszyć transmisję Covid-19 w społeczeństwie.

Przez ostatni rok trwa walka ze światową pandemią Covid-19. Ta walka prowadzona jest przede wszystkim na froncie medycznym, gdzie lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i pracownicy służb sanitarnych każdego dnia stawiają czoło śmiertelnemu zagrożeniu, jakim jest koronawirus SARS-CoV-2. Przyczynił się on do śmierci ponad 50 tysięcy obywateli Polski, a ponad 2 miliony Polaków zakaziło się nim, w tym wielu z nich ciężko przechodząc chorobę Covid-19.

Obok medyków na froncie walki z pandemią stoją także służby – policjanci, żołnierze, strażacy, strażnicy graniczni oraz przedstawiciele innych służb mundurowych. Sopoccy policjanci każdego dnia sprawdzają, jak mieszkańcy i osoby przebywające na terenie Sopotu stosują się do obostrzeń. W działania zaangażowani są także policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku, którzy pełnią służbę na ulicach kurortu. Funkcjonariusze sprawdzają osoby objęte kwarantanną domową i stanowczo reagują na ujawnione nieprawidłowości. Ponadto egzekwują wprowadzone nakazy, zakazy oraz ograniczenia reagując na łamanie obowiązujących przepisów. Osoby niestosujące się do ograniczeń, dystansu społecznego czy zakrywania ust i nosa maseczką, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Podejmowane działania mają na celu zwiększenie odpowiedzialności społecznej, a przez to odciążenie służby zdrowia. A ta jest coraz bardziej obciążona.

Codziennie media informują nas o rosnącej liczbie zakażeń. Każdego dnia dowiadujemy się też, że wiele osób przegrało walkę z chorobą. To nie suche liczby – to tragedie wielu rodzin. To trudny czas dla wszystkich, a na całym świecie ludzie zadają sobie pytanie, kiedy pandemia się skończy. Warto podkreślić, że każdy z nas może przyczynić się do tego, abyśmy jak najszybciej wygrali tę walkę. Tylko nasze odpowiedzialne zachowania, jak chociażby zasłanianie ust i nosa maseczką, zachowywanie dystansu społecznego czy dezynfekcja przybliżają nas do pokonania pandemii i powrotu do normalności.

Bądźmy odpowiedzialni! Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą.

Powrót na górę strony