Wiadomości

Nasza wrażliwość może uratować komuś życie

Data publikacji 09.02.2021

Na zewnątrz jest bardzo zimno, temperatura spadła znacznie poniżej zera. Taka pogoda szczególnie zagraża osobom bezdomnym i nietrzeźwym. Codziennie policyjne patrole zwracają szczególną uwagę na osoby zagrożone wychłodzeniem. Funkcjonariusze proszą, aby widząc osobę leżącą w parku, na dworcu lub w innym miejscu niemieszkalnym, nie przechodzić obojętnie i sprawdzić, czy nie potrzebuje pomocy. Prosimy dzwonić na numery alarmowe i informować o takich sytuacjach. Policjanci sprawdzą, czy i jaka pomoc jest potrzebna. Nie bądźmy obojętni jeden telefon może uratować komuś życie.

Funkcjonariusze w trakcie codziennych patroli zwracają szczególna uwagę na osoby, które są zagrożone wychłodzeniem. Policjanci sprawdzają pustostany, opuszczone garaże i dworce kolejowe, miejsca gdzie zazwyczaj grupują się bezdomni. Dzielnicowi i policyjni profilaktycy współpracują z pracownikami ośrodków pomocy społecznej i na bieżąco sprawdzają miejsca, gdzie przebywają bezdomni i kierują ich do noclegowni.
Od początku tego roku do 21 stycznia ujawniono zgony siedmiu osób będących w kryzysie bezdomności, przebywających lub nocujących w miejscach niemieszkalnych takich jak pustostany, wiaty śmietnikowe, piwnice, bunkry, prowizoryczne szałasy. Przyczyny tych zgonów są ustalane  przez policjantów, niemniej jednak, można zakładać , że wpływ na te zdarzenia mogły mieć niskie temperatury oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.

Prosimy, aby nie być obojętnym wobec osób, które śpią na ławkach, klatkach schodowych, piwnicach itp. Jeśli widzimy taka osobę, sprawdźmy czy nic jej nie dolega i czy potrzebuje pomocy lekarskiej. Jeśli ktoś jest nieprzytomny sprawdźmy czynności życiowe, zadzwońmy po pogotowie i Policję. Jeśli widzimy osoby siedzące podczas niskich temperatur w jednym miejscu zadzwońmy pod nr. alarmowy 112, policjanci, którzy przyjadą na wezwanie sprawdzą, czy i jaka pomoc jest potrzebna. Temperatura szczególnie w nocy spada  poniżej 0º, co wiąże się z ogromnym zagrożeniem dla tych osób.

Pamiętajmy też, że gorący posiłek, ciepły koc, kiedy na dworze jest siarczysty mróz, może niejednokrotnie uratować życie osobie bezdomnej, ale jest to tylko pomoc doraźna. Pozostawienie takiej osoby na mrozie może doprowadzić do tragedii. Dlatego poinformujmy odpowiednie służby, które udzielą kompleksowego wsparcia i być może  da im szansę na wyjście z bezdomności.

Zachęcamy również do korzystania z  mobilnego narzędzia jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która ma realny wpływ na poprawę naszego bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji możemy również pomagać osobom, które takiej pomocy potrzebują, ale nie chcą bądź wstydzą się po nią zwrócić. Pamiętajmy, że w katalogu dostępnych zagrożeń oprócz tych, które dotykają nas bezpośrednio, są również takie, które mogą mieć wpływ na zdrowie i życie innych osób. Za pomocą aplikacji w łatwy, szybki i bardzo prosty sposób możemy poinformować Policję o osoba bezdomnej wymagającej pomocy. Znacznik ten staje się szczególnie ważny w obecnym okresie, gdy temperatury spadają poniżej zera. Używając Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, prosimy o skorzystanie z wszelkich dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu, co ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących, a w konsekwencji być może uratuje komuś życie.

Informacje o osobach bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych można przekazywać również do:

 Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR w Gdańsku ul. Wolności 16 A, tel. 58/522 38 20 (poniedziałek, wtorek, czwartek MOPR czynny w godz. od 7.30 do 15.30, w środy w godz. od 8.00 do 17.00, w piątki w godz. od 7.30 do 14.30),

 Straży Miejskiej w Gdańsku, tel. alarmowy 986,

 Policji, tel. 112.

 

 

Powrót na górę strony