Wiadomości

Policyjni wodniacy dbają o bezpieczeństwo nad wodą w czasie pandemii

Data publikacji 15.07.2020

Jeziora w powiecie chojnickim oraz szlaki rzeczne należą do jednych z najpiękniejszych w całej Polsce, a nawet Europie, więc jak co roku w sezonie letnim nie brakuje tam osób korzystających z uroków tych miejsc. Nad bezpieczeństwem odpoczywających czuwają policjanci zarówno na lądzie, jak i na wodzie. Teren przy jeziorach i rzekach, a także na zbiornikach wodnych szczególnie w sezonie letnim wymaga policyjnego nadzoru. Patrolowany przez chojnickich wodniaków jest odcinek jezior, rozpoczynając od Jeziora Charzykowskiego, poprzez Karsińskie aż do zapory w miejscowości Mylof.

Już przed weekendem majowym policjanci w Charzykowach zwodowali łodzie specjalnie przygotowane do patroli na akwenach wodnych. Nowoczesne łodzie wyposażone są dodatkowo w sprzęt ratunkowy. Szlaki żeglarsko-kajakowe cieszą się dużym zainteresowaniem kajakarzy i miłośników żagli. Dlatego podczas służby funkcjonariusze sprawdzają trzeźwość osób kierujących sprzętem wodnym. Wynika to z tego, że niestety wiele osób traktuje szlak wodny jako okazję do wspólnego spożywania alkoholu, tym samym stwarzając zagrożenie dla siebie, jak i dla innych korzystających z wypoczynku nad wodą.

Służba na wodzie to również działalność profilaktyczna. Dyscyplinowanie amatorów kąpieli to również główne zajęcie pływających policjantów. Woda, oprócz radości i zabawy, niesie za sobą również wiele niebezpieczeństw. Dlatego podczas służby policjanci przekazują miłośnikom sportów wodnych ulotki profilaktyczne programu prewencyjnego „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” prowadzonego pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, informujące o zagrożeniach z tym związanych. Przypominają, aby podczas wypoczynku zachować zdrowy rozsądek, gdyż brawura, alkohol i brak rozwagi mogą doprowadzić do nieszczęścia.

Niemałym problemem na rzekach i jeziorach jest również ich zaśmiecanie. Dlatego policjanci zwracają też uwagę, aby pływający kajakami bądź łodziami mieli worki na odpady i nie wrzucali do wody opakowań po jedzeniu i piciu, niedopałków papierosów i innych śmieci. Przez cały sezon letni zadania policyjnych motorowodniaków w głównej mierze polegają na zapewnieniu porządku i bezpieczeństwa oraz egzekwowaniu przestrzegania przepisów ustawy o ochronie środowiska oraz Prawa Wodnego. Funkcjonariusze podczas służby na wodzie sprawdzają wyposażenie łodzi i kajaków w sprzęt ratunkowy, do którego posiadania obligują nas przepisy prawa.

Podczas codziennych działań  policjanci zwracają szczególną uwagę także na osoby, które nie przestrzegają zaleceń związanych z przepisami dotyczącymi COVID-19. Reagują oraz podejmują interwencje wobec osób, które nie zachowują bezpiecznych odległości wobec siebie oraz nie mają założonych masek ochronnych na twarzy w zamkniętych pomieszczeniach użyteczności publicznej. Mundurowi sprawdzają też czy w miejscach świadczenia usług turystycznych  (wypożyczalnie sprzętów wodnych) przestrzegany jest obecnie obowiązujący reżim sanitarny. Policjanci z uwagi na to, że tereny w powiecie chojnickim są chętnie wybierane na miejsce letniego wypoczynku, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się niebezpiecznego wirusa będą stanowczo reagować na niestosowanie się do wprowadzonych obostrzeń.

Kontrole funkcjonariuszy docierają także poza wodny nurt; funkcjonariusze zwracają uwagę na obozowiska, gdzie przekazują informacje dotyczące bezpiecznego wypoczynku, a także zwracają uwagę na to; czy ogniska nie są rozpalane w miejscach zabronionych. Dzięki zaangażowaniu i trosce policyjnych wodniaków ten sezon wiosenno- letni do tej pory można uznać za bardzo bezpieczny.

  • policjanci na jeziorze
  • policjanci na jeziorze
  • policjanci na jeziorze
Powrót na górę strony