Zatrzymany 19-latek odpowie za oszustwa „na policjanta” - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Zatrzymany 19-latek odpowie za oszustwa „na policjanta”

Data publikacji 22.05.2020

Policjanci zatrzymali 19-letniego mieszkańca powiatu wołomińskiego, którego podejrzewali o próbę oszustwa metodą „na policjanta''. Sprawca został zatrzymany na gorącym uczynku, dzięki współpracy mundurowych z czujnym pracownikiem banku. Kryminalni zatrzymali 19-latka, gdy odebrał kopertę z oszczędnościami od 67-latka. Śledczy dodatkowo ustalili, że zatrzymany mężczyzna ma związek z dwoma innymi takimi oszustwami na terenie Tczewa. Wczoraj prokurator przedstawił zatrzymanemu 19-latkowi zarzuty dwóch oszustw, usiłowania kolejnego oraz posiadania narkotyków. Sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt. Za te przestępstwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Aktywna współpraca policjantów i pracowników banków na terenie powiatu tczewskiego przekłada się na skuteczną walkę z przestępcami usiłującymi wyłudzić pieniądze od seniorów. Dzielnicowi podczas spotkań z bankowcami, przekazują im ulotki, informując jednocześnie, aby ci zwracali uwagę na sytuacje, w których starszy człowiek mógł być nagabywany przez przestępców do wypłaty swoich oszczędności.

Do takiej sytuacji doszło 19 maja br. po godzinie 14.00 na terenie miasta. W tym czasie tczewscy policjanci zostali zaalarmowani przez pracownika jednego z banków o podejrzeniu, że klient może być ofiarą oszustwa metodą „na policjanta”. Kryminalni błyskawicznie opracowali plan działania i pojechali do banku. Funkcjonariusze udzielili instruktażu 67-letniemu mężczyźnie, który po wyjściu z placówki przekazał kopertę sprawcy oszustwa. Aby nie narażać pieniędzy pokrzywdzonego, do koperty trafiły ulotki. Oszust był jednak przekonany, że w środku znajduje się 53 tysiące złotych. 19-latek, gdy tylko odbierał kopertę, został natychmiast zatrzymany przez kryminalnych.

Zatrzymany mieszkaniec powiatu wołomińskiego trafił do policyjnego aresztu. Mundurowi podczas przeszukania mężczyzny znaleźli w jego odzieży marihuanę, którą zabezpieczyli. Funkcjonariusze dodatkowo ustalili, że zatrzymany mężczyzna ma związek z dwoma innymi takimi samymi przestępstwami. Według policyjnych ustaleń do tych zdarzeń doszło w zeszłym tygodniu na terenie miasta, gdzie osoby starsze zostały oszukane metodą „na policjanta” i straciły pieniądze.

Wczoraj mężczyzna został przesłuchany przez śledczych. Prokurator przedstawił zatrzymanemu 19-latkowi zarzuty dwóch oszustw, usiłowania kolejnego oszustwa oraz posiadania narkotyków. Sąd Rejonowy w Tczewie zastosował wobec zatrzymanego mieszkańca powiatu wołomińskiego tymczasowe areszt na okres trzech miesięcy. Obecnie policjanci ustalają wszystkie okoliczności działalności przestępczej zatrzymanego mężczyzny.

Za te przestępstwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy! Policjanci nigdy:

- nie informują przez telefon o swoich działaniach,

- nie proszą o przekazanie pieniędzy,

- nie pytają o sumę posiadanych oszczędności oraz miejsca ich przechowywania,

- nie proszą o podanie numerów kont bankowych, czy też haseł,

- nie proszą o przelanie pieniędzy na wskazane konta bankowe,

- nie proszą o zaciągnięcie kredytu.

  • policjant i zatrzymany