Wiadomości

Mniej zdarzeń drogowych, więcej zatrzymanych praw jazdy. Podsumowanie działań pomorskiej grupy Speed

Data publikacji 13.05.2020

W ciągu pierwszych 4 miesięcy roku, przyczyną kontroli drogowej aż 21407 razy była nadmierna prędkość. 1292 kierowcom zatrzymano prawo jazdy na okres 3 miesięcy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. 437 praw jazdy zatrzymali policjanci należący do pomorskiej grupy Speed.

Mniej wypadków, mniej zabitych, rannych, więcej zatrzymanych praw jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o pond 50 km/h. Przez pierwsze 4 miesiące roku 2019, pomorscy policjanci zatrzymali 1036 praw jazdy. W tym roku 1292 kierowców przez trzy miesiące musiało wybrać inny środek transportu lub usiąść na miejscu pasażera. W kwietniu pomorscy policjanci zatrzymali 429 praw jazdy. W analogicznym okresie roku 2019 uprawnienia do kierowania pojazdem straciło 252 kierowców. Jest to jeden z wielu negatywnych skutków epidemii. Kierowcy wykorzystują fakt, że na drogach jest mniejszy ruch. Kierujący sprawdzają możliwości własne oraz pojazdów na drogach publicznych. Niestety czasami tego typu zachowania kończą się tragicznie.

Do grupy Speed należą doświadczeni funkcjonariusze ruchu drogowego. Prowadzenie szybkich pojazdów wymaga specyficznych umiejętności. Policjanci wykorzystują każdą możliwość do podnoszenia kwalifikacji. Każdy z nich ma świadomość, że interwencja od początku do końca musi być skuteczna, ale przede wszystkim bezpieczna dla innych uczestników ruchu drogowego.

Nadmierna prędkość nadal jest najczęstszą przyczyną tragicznych zdarzeń drogowych. Grupa Speed działa nieustannie. Często kierowana jest  poza teren jednostek macierzystych, dlatego czasami policjantów z Gdańska można spotkać w Kartuzach lub Lęborku. Paradoksalnie do najtragiczniejszych zdarzeń dochodzi przy sprzyjających warunkach drogowych. Prosty odcinek drogi, dobra nawierzchnia, małe natężenie ruchu powinny powodować zwiększenie czujności i jazdę zgodnie z przepisami.

  • logo kwp
Powrót na górę strony