Wiadomości

Pierwsze kary za nieprzestrzeganie zakazu gromadzenia się

Data publikacji 27.03.2020

Wczoraj malborscy dzielnicowi podjęli interwencję wobec grupujących się osób. Siedmioro młodych ludzi pomimo obowiązujących zakazów urządziło sobie spotkanie towarzyskie w jednym z malborskich parków. Funkcjonariusze sporządzili wnioski o ukaranie do sądu. Za złamanie obowiązujących nakazów grozi grzywna do 5000 złotych. Policja apeluje o przestrzeganie obowiązujących zasad.

W czwartek (26 marca br. ) około godziny 13.45 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Malborku otrzymał zgłoszenie od jednego z mieszkańców miasta, że pomimo obowiązujących zakazów w parku przy ul. Ciepłej w Malborku gromadzi się grupa osób. Natychmiast na miejsce udali się dzielnicowi, którzy zastali tam siedmioro młodych ludzi. Policjanci wylegitymowali młodzież. Okazało się , że pięcioro z nich miało ukończone 18 lat, natomiast dwie dziewczyny to 15 i 16-latka. Funkcjonariusze w rozmowie z nastolatkami ustalili, że mieli oni pełną świadomość o obowiązujących obecnie przepisach dotyczących przestrzegania zasad niegromadzenia się oraz o istniejącym ryzyku zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Młodzi ludzie wyrazili swój lekceważący pogląd na obowiązujące zasady. W związku z naganną postawą młodzieży mundurowi zdecydowali, że wobec 5 pełnoletnich osób zostaną sporządzone wnioski o ukaranie do sądu rejonowego w Malborku. Sprawą dwóch nastolatek zajmie się sąd rodzinny. Za złamanie zakazów dotyczących grupowania się grozi grzywna do 5000 złotych.

 

Malborscy policjanci codziennie kontrolują miejsca, gdzie mogą się gromadzić mieszkańcy – parki, bulwary, targowisko miejskie, itp. Ponadto funkcjonariusze rozpowszechniają komunikaty głosowe o niegromadzeniu się i pozostaniu w domu poprzez głośniki radiowozów oraz rozwieszanie plakatów informacyjnych na terenie całego powiatu.

 

Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przestrzeganie obowiązujących zasad, a zwłaszcza do rodziców, aby zadbali oto, żeby ich dzieci pozostały w domu.

Powrót na górę strony