Wiadomości

Policjanci biorą udział w działaniach „Choinka”

Data publikacji 13.12.2019

Wraz z początkiem grudnia rozpoczęła się akcja „Choinka”. Wczoraj dzielnicowy z wejherowskiej komendy wraz ze strażą leśną w ramach wspólnej służby i prowadzonej akcji sprawdzali nie tylko legalność pochodzenia sprzedawanych choinek, ale przede wszystkim swoje działania skupili na kontroli obszarów leśnych, by ograniczyć w ten sposób zjawisko nielegalnego wycinania drzewek oraz handlu nimi. Działania te realizują także policjanci z podległych jednostek Policji.

Wczoraj od rana dzielnicowy z wejherowskiej komendy wraz ze strażą leśną sprawdzali nie tylko legalność pochodzenia sprzedawanych choinek, ale przede wszystkim swoje działania skupili na kontroli obszarów leśnych, chcąc w ten sposób ograniczyć zjawisko nielegalnego wycinania drzewek oraz handlu takimi choinkami. Również na terenie gmin Choczewo i Gniewino dzielnicowi w ostatnich dniach brali udział w tych działaniach. W okresie trwania akcji wszyscy funkcjonariusze podczas codziennej służby otrzymują zadania związane z tym zagrożeniem i szczególną uwagę zwracają na stoiska, na których dochodzi do sprzedaży drzewek oraz zwracali uwagę na tereny leśne.

Okres przedświąteczny to czas, gdy bardzo wielu handlowców oferuje drzewka. Dlatego też policjanci w tym szczególnym okresie pełnią służby wspólnie ze strażnikami leśnymi podczas których sprawdzają nie tylko punkty sprzedaży choinek, pod kątem ich źródła pochodzenia, ale również kontrolują pojazdy wyjeżdżające z lasu oraz patrolują tereny leśne mając na uwadze miejsca ewentualnego pozyskiwania drzewek. Monitoring i częste kontrole terenów leśnych mają na celu przede wszystkim powstrzymanie osób od zabronionego niszczenia drzew i nielegalnej wycinki choinek

Policjanci przypominają, że sprzedaż kradzionych drzewek oraz ich zakup prowadzą do odpowiedzialności karnej za przestępstwo lub wykroczenie. Za kradzież choinki bądź innej rośliny z lasu grozi mandat bądź skierowanie sprawy do sądu, gdzie kara może być o wiele surowsza. Należy zatem zastanowić się, czy warto narażać się na konsekwencje prawne, czy nie lepiej po prostu kupić świąteczne drzewko w legalnym punkcie sprzedaży.

Z roku na rok, dzięki wspólnym działaniom policjantów i strażników leśnych, a także rosnącej świadomości społeczeństwa ilość kradzieży choinek maleje.

 

 

  • Policjant podczas kontroli legalności choinek
  • Policjant podczas kontroli legalności choinek
  • Policjant podczas kontroli legalności choinek
Powrót na górę strony