Wiadomości

Półmetek wakacji za nami - podsumowanie policyjnych działań

Data publikacji 30.07.2019

Jak każdego roku, w wakacje nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów czuwają gdańscy policjanci. Można nas spotkać tam, gdzie wypoczywają turyści i mieszkańcy. Jesteśmy nad wodą i na drogach. Rozmawiamy z dziećmi, młodzieżą, a także z seniorami. A wszystko po to, aby wakacje minęły bezpiecznie.

W sezonie letnim nad bezpieczeństwem w mieście czuwają policjanci z ogniw interwencyjnych, policjanci ruchu drogowego, dodatkowe siły Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku w postaci służb ponadnormatywnych oraz z Oddziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Bezpieczeństwa osób odwiedzających Gdańsk oraz mieszkańców strzegą również policjanci z pionu kryminalnego oraz policjanci z referatu wywiadowczego, którzy są doświadczeni w pracy na ulicy i mają bardzo dobre rozpoznanie terenu.


Policjanci od początku wakacji przeprowadzili ponad 6 tys. interwencji, wylegitymowali blisko 15 tys. osób, ujawnili ponad 1600 wykroczeń, polegających m.in na kradzieżach sklepowych, spożywaniu alkoholu w miejscach zabronionych oraz zakłócania porządku. Ponad 500 osób za najbardziej uciążliwe społecznie wykroczenia została ukarana mandatami karnymi, a wobec kilku osób policjanci skierowali wnioski do sądu.


Zabezpieczenie sezonu letniego to nie tylko interwencje, ale też spotkania z mieszkańcami i turystami. Dzielnicowi i policyjni profilaktycy przeprowadzili już ponad 350 spotkań z lokalną społecznością, dziećmi, przedstawicielami samorządów, spółdzielni mieszkaniowych, turystami, seniorami. Większość z tych spotkań policjanci przeprowadzili wśród dzieci, które spędzają czas na półkoloniach. podczas tych rozmów policjanci przypominali najmłodszym, jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą i w lesie. Rozmawiali z nimi o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz bezpiecznych zabawach w domu podczas nieobecności rodziców. Natomiast starszych mieszkańców miasta policjanci podczas debaty społecznej informowali o zagrożeniach oraz o tym, jak nie stać się ofiarą oszusta lub złodzieja.


Niestety od początku wakacji, w Gdańsku odnotowaliśmy 3 przypadki utonięć związanych z letnim wypoczynkiem. Jak pokazują przykłady, zapominamy o zasadach bezpiecznego wypoczynku – korzystamy z niestrzeżonych kąpielisk czy wchodzimy do wody bezpośrednio po opalaniu. Po raz kolejny apelujemy o rozsądek, ostrożność i trzeźwe myślenie podczas wakacji.


Wakacje osiągnęły półmetek i również policjanci ruchu drogowego mieli pełne ręce pracy i wstępnie podsumowali je pod względem bezpieczeństwa. Policjanci ruchu drogowego przez całe wakacje monitorują bezpieczeństwo na drogach, kontrolując prędkość, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci i trzeźwość kierujących. Reagują na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na osoby stwarzające swoją jazdą zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Każdego dnia funkcjonariusze sprawdzają stan trzeźwości kierowców. Policjanci od początku wakacji sprawdzili trzeźwość blisko 60 tys. kierowców, wśród nich było 235 kierowców samochodów i rowerów, którzy zostali zatrzymani za to, że kierowali pod wpływem alkoholu.


W ciągu ostatniego miesiąca funkcjonariusze przeprowadzali działania na drogach Gdańska, sprawdzając m.in. prędkość, a także stan techniczny samochodów osobowych i autokarów. Szczególną uwagą zostali objęci kierowcy pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Od początku wakacji policjanci skontrolowali blisko 200 autokarów przewożących dzieci na wakacje.

Ponad 2 tys. kierowców zostało ukaranych przez policjantów mandatami karnymi, a wobec blisko 700 skierowali wnioski o ukaranie za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
Ponad 170 kierowców straciło również uprawnienia do kierowania m.in. za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym, a 55 z nich za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h. Za niewłaściwy stan techniczny pojazdu, naruszenie wymagań ochrony środowiska oraz brak badań technicznych policjanci  nie dopuścili do ruchu blisko 500 pojazdów, zatrzymując kierowcom dowody rejestracyjne.
W trakcie miesięcznego wypoczynku na drogach Gdańska policjanci pracowali na miejscu 55 wypadków drogowych oraz 830 kolizji.


Pełne ręce pracy mieli również policjanci ze sztabu gdańskiej policji, tylko od początku wakacji policjanci sporządzili plany zabezpieczeń i zabezpieczyli 19 imprez masowych w tym 16 imprez artystyczno-rozrywkowych oraz dwa mecze piłki nożnej. Ponadto policjanci tego wydziału dbali również o bezpieczeństwo uczestników 30 zgromadzeń publicznych, które odbywały się na ulicach Gdańska.


Kolejny miesiąc wakacji przed nami, wszyscy postarajmy się aby ten czas był jeszcze bezpieczniejszy.

  • Policjanci podczas patrolu z psem
  • Policjanci podczas patrolu z psem
  • Policjanci rozmawiają z turystami
  • Policjanci rozmawiają z turystami
  • Policjant kontroluje kierowcę
  • Policjant zabezpiecza mecz
  • Policjant podczas patrolu
  • Policjanci rozmawiają z dzieckiem
  • Policjanci podczas patrolu
Powrót na górę strony