Wiadomości

Komendant oddał hołd zamordowanym policjantom Policji Państwowej

Data publikacji 25.07.2019

W Brzeźnie Szlacheckim znajdują się Dęby Pamięci poświęcone zamordowanym w 1940 r. w Twerze policjantom Policji Państwowej. Dęby zostały posadzone w ramach programu edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Każdy z tych dębów ma również odpowiednik w postaci tablicy pamięci, które znajdują się w sali odpraw Komendy Powiatowej Policji w Bytowie. Wczoraj w dniu Święta Policji, a jednocześnie w 100. rocznicę powstania Policji Państwowej insp. Andrzej Borzyszkowski komendant bytowskiej jednostki policji złożył kwiaty pod tablicą pamięci i oddał hołd zamordowanym w Zbrodni Katyńskiej.

W Brzeźnie Szlacheckim znajduje się tablica pamięci oraz dęby poświęcone policjantom Policji Państwowej. Dęby te zostały posadzone w ramach programu edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Poświęcone są Leonowi Cherkowi (Dąb Pamięci nr 04580/009062/WE/2016)  oraz Pawłowi Janickiemu (Dąb Pamięci nr 04579/10307/WE/2016), policjantom, którzy przed rozpoczęciem II Wojny Światowej służyli w posterunku policji w Brzeźnie Szlacheckim. Mundurowi w 1940r. zostali zamordowani przez NKWD w Twerze, a spoczywają na cmentarzu wojennym w Miednoje.

Wczoraj w dzień Święta Policji, w 100 rocznicę powstania Policji Państwowej Komendant Powiatowy Policji insp. Andrzej Borzyszkowski wraz z bytowskimi policjantami złożyli kwiaty pod tablicą pamięci i oddali hołd zamordowanym policjantom.

Leon Cherek  - Jego pierwszym miejscem służby był posterunek Kokoszki w powiecie Kartuzy. 01.08.1924 roku został mianowany starszym posterunkowym, a z dniem 1 stycznia 1931 na przodownika Policji Państwowej. Był komendantem kilku posterunków: w Łapinie (pow. Kartuzy), Gowidlinie, w Stężycy (pow. Kartuzy). 25.03.1934 r. objął posterunek w Brzeźnie Szlacheckim (ówczesny pow. Chojnice). Został jego komendantem i na tym stanowisku pełnił służbę do końca sierpnia 1939 roku. Zamordowany w 1940 r. przez NKWD w Twerze, spoczywa na cmentarzu wojennym w Miednoje.

Paweł Janicki - Służbę w Policji rozpoczął w 1929 roku i pełnił ją głównie w ówczesnym województwie pomorskim na posterunkach w Cekcynie (pow. Tuchola) i Brzeźnie Szlacheckim (pow. Chojnice). Po wybuchu II wojny światowej skierowany do służby na Posterunku PP w Dobrzyniu nad Wisłą (pow. Lipno). Zamordowany w 1940 r. przez NKWD w Twerze, spoczywa na cmentarzu wojennym w Miednoje.

  • Policjanci stoją z wiązanką kwiatów i oddają hołd poległym
Powrót na górę strony