Wiadomości

STOP SPRZEDAŻY PAPIEROSÓW NIEPEŁNOLETNIM

Data publikacji 08.09.2010

Człuchowska policja włączyła się w Dzień Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP 18. Od rana policjanci informują sprzedawców o zakazie sprzedaży wyrobów tytoniowych nieletnim oraz o grożących konsekwencjach łamania tego zakazu. Posypały się pierwsze mandaty.

Człuchowska policja włączyła się w Dzień Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP 18. Od rana policjanci informują sprzedawców o zakazie sprzedaży wyrobów tytoniowych nieletnim oraz o grożących konsekwencjach łamania tego zakazu. Posypały się pierwsze mandaty.

Dzisiaj człuchowscy policjanci odwiedzają kioski, w których sprzedawane są wyroby tytoniowe. Przypominają sprzedawcom o zakazie sprzedaży wyrobów tytoniowych małoletnim. Funkcjonariusze informują o konsekwencjach łamania tego zakazu oraz przypominają, że każdy sprzedający ma prawo żądać dokumentu potwierdzającego pełnoletniość kupującego.

Od rana policjanci kontrolują również sprzedaż wyrobów tytoniowych. Wystawili pierwsze mandaty za sprzedaż papierosów nieletnim. Pracownica jednego z kiosków sprzedawała papierosy na sztuki osobom, które nie miały ukończonych 18-lat. Kobieta otrzymała jeden mandat. Jednak nie zaprzestała sprzedaży nieletnim i otrzymała kolejny mandat.

Prowadzone dzisiaj działania odbywają się w Dniu Odpowiedzialnej Sprzedaży wyrobów tytoniowych w ramach ogólnopolskiego Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP 18. Celem akcji jest propagowanie odpowiedzialności wśród osób sprzedających wyroby tytoniowe jak i wśród właścicieli placówek zajmujących się sprzedażą takich wyrobów. Akcję honorowym patronatem objął Pierwszy Zastępca Komendant Głównego Policji.

Dzień Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP 18 wpisany został w rządowy program Razem Bezpieczniej”. W ramach akcji policjanci przekazują sprzedawcom materiały edukacyjne dotyczące tej tematyki. Ulotki zawierają informacje dotyczące kar jakie grożą za sprzedaż nieletnim wyrobów tytoniowych, a także sposób rozmowy z nieletnim, który chce zakupić takie wyroby.

Policjanci przestrzegają właścicieli sklepów, gdzie sprzedawane są wyroby tytoniowe oraz osoby bezpośrednio sprzedające takie wyroby, aby zwracały uwagę na to komu je sprzedają: Zgodnie z Ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (art.) zabrania się sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom do lat 18-tu. Jest to wykroczenie.

Sprzedawco !: Policjanci mogą nałożyć mandat karny, którego wysokość jest przypisana do tego wykroczenia i wynosi 500 zł.
Dodatkowy mandat w wysokości 100 zł dostaniesz, gdy była to sprzedaż papierosów na sztuki. Jeśli nie przyjmiesz mandatu, możesz dostać karę nawet do 5000 zł, a dodatkowo grozi Ci konieczność pokrycia kosztów postępowania sądowego.
Rodzic osoby niepełnoletniej, która kupiła u Ciebie wyroby tytoniowe, może zawiadomić policję lub straż miejską, a nawet wystąpić przeciwko Tobie z powództwem cywilnym o zadośćuczynienie.

Jeśli chcesz uniknąć oskarżeń o sprzedaż papierosów nieletnim i grzywny, zawsze sprawdzaj wiek młodych osób proszących o wyroby tytoniowe. Im więcej osób potwierdzi, że jesteś odpowiedzialnym sprzedawcą, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zostaniesz pomówiony.

  • Zdjecie
  • Zdjecie
Powrót na górę strony