Wiadomości

Wracał ze służby i zatrzymał wandala

Data publikacji 09.07.2024

Policjantem jest się cały czas. Udowodnił to posterunkowy Michał Gorczycki z sopockiej komendy, który wracając do domu po zakończonej służbie zatrzymał wandala z młotkiem. 22-letni sprawca uszkodził zaparkowane w Gdańsku przy ul. Gospody dwa auta i wybił szybę w drzwiach prowadzących do jednego z bloków. Alkomat pokazał u niego blisko 2 promile alkoholu. Zatrzymany mężczyzna usłyszał już zarzuty i za popełnione przestępstwa poniesie teraz odpowiedzialność karną.

Policjantem jest się cały czas. W ostatnim czasie udowodnił to posterunkowy Michał Gorczycki z sopockiej komendy. Było po 1.00 w nocy w Gdańsku, przy granicy z Sopotem. Policjant wracając do domu po zakończonej służbie zatrzymał się przy paczkomacie i nagle usłyszał wołanie o pomoc. Gdy się odwrócił zobaczył dwóch mężczyzn, z których jeden prosił o wezwanie Policji twierdząc, że ten drugi go zaatakował. W tym momencie sprawca zaczął uciekać, ale Michał Gorczycki i świadek natychmiast ruszyli za nim. Po kilkudziesięciu metrach policjant dogonił uciekającego mężczyznę, oświadczył mu, że jest funkcjonariuszem i kazał odrzucić młotek, który trzymał w ręku. Mówiąc do niego spokojnie i pokazując odznakę policyjną sprawił, że mężczyzna uspokoił się i wyrzucił młotek, który policjant odrzucił w bezpieczne miejsce. Michał o zdarzeniu od razu powiadomił też policjantów i oczekując na ich przyjazd ustalił, że świadek gonił 22-latka, bo ten wybił szybę w drzwiach do klatki schodowej jednego z bloków i uszkodził zaparkowane samochody. Obezwładniony 22-latek z Gdańska trafił do policyjnej celi, był nietrzeźwy, a alkomat pokazał u niego blisko 2 promile alkoholu.

Szybka i zdecydowana interwencja policjanta z Sopotu oraz świadka pozwoliła na przedstawienie 22-letniemu mężczyźnie trzech zarzutów dotyczących uszkodzenia dwóch samochodów m.in. poprzez wgniecenie karoserii i wyrwanie lusterka oraz wybicie szyby w drzwiach wejściowych do budynku, za co kodeks karny przewiduje karę do nawet pięciu lat więzienia. Wstępna wartość strat jakie ponieśli pokrzywdzeni właściciele samochodów i spółdzielnia mieszkaniowa to ponad 4 tysiące złotych.

Ale to nie jedyna sytuacja, kiedy sopoccy policjanci interweniują w czasie wolnym od służby. W miniony piątek po godzinie 18.00 będący w czasie wolnym od służby funkcjonariusze z ogniwa patrolowo-interwencyjnego zauważyli na ulicy Bohaterów Monte Cassino poszukiwaną 63-latkę i ją zatrzymali. Zgodnie z wyrokiem sądu mieszkanka Gdyni miała do odbycia zastępczą karę pozbawienia wolności za nieuiszczoną grzywnę i z miejsca zatrzymania trafiła do policyjnej celi. Następnego dnia policjanci przewieźli ją do aresztu śledczego celem odbycia zasądzonej kary. 

Pamiętajmy!

Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. Zatrzymaną w ten sposób osobę należy niezwłocznie przekazać w ręce Policji.

  • poglądowe
Powrót na górę strony