Wiadomości

Pijany kierowca zasnął na światłach – ujął go świadek

Data publikacji 24.06.2024

Każdy, kto jest świadkiem przestępstwa ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Tak też uczynił 26-letni mieszkaniec powiatu gdańskiego. Wczoraj nad ranem na Alei Niepodległości w Sopocie świadek udaremnił jazdę nietrzeźwemu kierowcy, który zasnął na światłach. Policjanci ustalili, że 69-latek z powiatu puckiego ma 2 promile alkoholu i elektronicznie zatrzymali mu prawo jazdy. Mężczyzna wkrótce usłyszy zarzut i za swoje postępowanie poniesie odpowiedzialność karną.

Wczoraj, 23 czerwca, przed godziną 3.00 nad ranem do policjantów z Sopotu wpłynęło zgłoszenie, że na skrzyżowaniu Alei Niepodległości z ulicą Malczewskiego kierowca citroena zasnął za kółkiem. Skierowani na miejsce funkcjonariusze drogówki ustalili, że 69-letni kierowca tego auta jest nietrzeźwy i ma 2 promile alkoholu. Na miejscu był też 26-letni kierowca, który go ujął. Świadek przekazał policjantom, że dojeżdżając do skrzyżowania ustawił się na prawym pasie Alei Niepodległości tuż za citroenem i gdy zapaliło się zielone światło nie ruszył, bo kierowca citroena nie ruszył. Nie pomagały klaksony, dlatego 26-latek zjechał na drugi pas, zrównał się z kierującym citroenem i zobaczył, że on śpi, a silnik auta jest włączony. Ponadto gdy otworzył drzwi citroena poczuł silny zapach alkoholu. W oczekiwaniu na policjantów świadek wyłączył silnik w citroenie, wyciągnął kluczyk ze stacyjki i do czasu przyjazdu mundurowych nie pozwolił kierowcy wyjść z auta.

Zatrzymany 69-latek z powiatu puckiego został przewieziony do sopockiej komendy. Interweniujący policjanci elektronicznie zatrzymali mu też prawo jazdy, a użytkowany przez niego pojazd odholowali na parking policyjny. Wkrótce mężczyzna usłyszy zarzut i za swoje postępowanie poniesie odpowiedzialność karną przed sądem.

Nietrzeźwy 69-latek to nie jedyny kierowca, którego w weekend wyeliminowano z sopockich dróg. Od piątku policjanci z sopockiej komendy zatrzymali do kontroli dwoje nietrzeźwych kierującym - 46-letni sopocianin miał 0,8 promila alkoholu, a u 27-letniej sopocianki alkomat pokazał ponad 0,5 promila alkoholu. Ponadto funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu dwie kobiety, które były po użyciu alkoholu i kierowały samochodami, a jedna z nich dodatkowo podejrzewana jest o kierowanie pod wpływem narkotyków. Oprócz tego do kontroli zatrzymano 31-letniego gdańszczanina i 26-letniego mieszkańca Gdyni, którzy również podejrzewani są o jazdę pod wpływem zakazanych substancji. Zgodnie z kodeksem karnym za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Jazda samochodem po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka to wykroczenie, za które grozi kara aresztu albo grzywny nie niższa niż 2500 złotych i sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów.

Pamiętajmy! Ujęcie obywatelskie to przywilej, który każdemu obywatelowi daje art. 243 Kodeksu postępowania karnego. Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. Prawo do ujęcia obywatelskiego przysługuje również wobec sprawcy wykroczenia, a zatrzymaną w ten sposób osobę należy niezwłocznie przekazać w ręce Policji.

Powrót na górę strony