Wiadomości

Nie z rozkazu, a z potrzeby serca. Odznaczenie dla policjantów, który honorowo oddają krew

Data publikacji 14.06.2024

Krew to lek ratujący życie, którego nie można kupić. Wśród osób, które dzielą się tym bezcennym płynem są również policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. Tylko od początku 2024 roku słupscy funkcjonariusze oddali krew kilkadziesiąt razy i zapowiadają, że w dalszym ciągu będą aktywnie wspierać punkty krwiodawstwa. W piątek sierż. Mateusz Olejarczyk – dzielnicowy z Komisariatu Policji w Kępicach oraz mł. asp. Artur Kitel – funkcjonariusz Wydziału Prewencji KMP w Słupsku, odebrali odznaczenia „Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu” nadane przez Ministra Zdrowia.

Policjanci są uczestnikami interwencji w trakcie których widzą ludzką krzywdę i rodzinne tragedie. Ofiary wypadków, na miejscu których pracują mundurowi często wymagają szybkiej interwencji lekarzy, a kluczowa w skutecznej pomocy jest krew. Świadomi tego funkcjonariusze również poza służbą zaangażowani są w ratowanie ludzkiego życia, bo tak można nazwać regularne wspieranie punktów krwiodawstwa poprzez oddawanie tego życiodajnego płynu. Tylko od początku 2023 roku policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku ponad 100 razy oddali krew. Blisko 50 litrów krwi dzięki zaangażowaniu słupskich funkcjonariuszy z pewnością uratowało niejedno życie i pozwoliło na skuteczne przeprowadzenie wielu zabiegów i operacji.

Dzisiaj w Młodzieżowym Domu Kultury w Słupsku odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń „Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Wśród wyróżnionych odznaczeniem nadawanym przez Ministra Zdrowia znaleźli się dwaj policjanci, dzielnicowy z Komisariatu Policji w Kępicach – sierż. Mateusz Olejarczyk oraz mł. asp. Artur Kitel – funkcjonariusz z Wydziału Prewencji KMP w Słupsku, którzy łącznie przez kilkanaście lat oddali ponad 50 litrów krwi. Jesteśmy dumni, że w naszych szeregach służbę pełnią tacy policjanci i gratulujemy postawy.

Dlaczego warto zostać krwiodawcą i jak rozpocząć oddawanie krwi?

- Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić.

- Podawana jest w stanach zagrożenia życia.

- Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi.

- Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi jest bezcenne.

- Oddając krew możesz sobie wyobrazić, że dzięki Twojemu cennemu darowi krwi czyjeś życie zostanie uratowane.

- Osoba, która otrzyma Twoją krew pozostanie nieznana, ale pamiętaj że ona też jest czyimś przyjacielem, rodzicem lub krewnym.

Jeżeli:

- jesteś osobą pełnoletnią, a nie przekroczyłeś 60-tego roku życia,

- czujesz się zdrowy,

- ważysz nie mniej niż 50 kg,

- pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi,

- nie wystąpiły u Ciebie przyczyny powodujące dyskwalifikację czasową lub stałą

To:

- zjedz lekki, niskotłuszczowy posiłek,

- wypij ok. 1 litra wody,

- zabierz dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości,

- zgłoś się do rejestracji w siedzibie dowolnego centrum krwiodawstwa.

  • policyjni krwiodawcy
  • policyjni krwiodawcy
  • policyjni krwiodawcy
  • policyjni krwiodawcy
  • policyjni krwiodawcy
Powrót na górę strony