Wiadomości

Pomorska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego po raz kolejny doposażyła pomorską drogówkę w narkotesty.

Data publikacji 05.06.2024

Jednym z celów samorządu województwa pomorskiego i Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest bezpieczeństwo na drogach. Zarówno kierujących, jak i innych uczestników ruchu. Jak co roku urząd wsparł pomorską policję. Dziś Pomorska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przekazała pomorskiej policji 8 zestawów wkładów do narkotestów o wartości 17 tys. zł. Będą z nich korzystać patrole drogówki z całego regionu. Na ręce Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku insp. Bogusława Ziemby oraz jego zastępcy mł. insp. Aliny Majchrzak przekazał je Leszek Bonna, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego. W zeszłym roku pomorscy policjanci przeprowadzili 968 badań na obecność narkotyków. 199 dało wynik pozytywny. W tym roku do końca maja policjanci przeprowadzili już 450 badań. Wynika z nich, że 149 zmotoryzowanych aplikowało sobie wcześniej narkotyki.

Uroczyste przekazanie zestawów do narkotestów, które umożliwią policjantom przebadanie 120 kierowców, nastąpiło dziś w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Na ręce Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku insp. Bogusława Ziemby oraz jego zastępcy mł. insp. Aliny Majchrzak, a także Zastępcy Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku nadkom. Krzysztofowi Siemiaszce przekazał je Leszek Bonna, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego.

W tym roku Pomorska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zakupiła  zestawy wkładów do narkotestów z przeznaczeniem dla Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku za kwotę ponad 17 tys. zł.

Urządzenia wykorzystywane są głównie przez policjantów drogówki i prewencji i ułatwiają im pracę. Po pobraniu próbki śliny w ciągu 15 sekund policjanci otrzymują informację, czy kierujący znajduje się pod wpływem środków odurzających. Narkotesty rozpoznają sześć głównych grup narkotyków: marihuanę, amfetaminę, metaamfetaminę, kokainę, ekstazy i opiaty.

Dzięki błyskawicznie działającym narkotestom policjanci mogą kontrolować na drogach znacznie więcej kierowców. Urządzenia trafią do jednostek terenowych w całym regionie.

W zeszłym roku pomorscy policjanci przeprowadzili 968 badań na obecność narkotyków. 199 dało wynik pozytywny. W tym roku do końca maja policjanci przeprowadzili już 450 badań. Wynika z nich, że 149 zmotoryzowanych aplikowało sobie wcześniej narkotyki.Tacy kierowcy stanowią na drogach śmiertelne niebezpieczeństwo. Dlatego istotne jest, aby te osoby były skutecznie eliminowane z ruchu. Dzięki takim urządzeniom proces ten jest bardzo efektywny.

Zdjęcia: Materiały Prasowe UMWP/ Łukasz Tokarczyk

Powrót na górę strony