Wiadomości

Pomorscy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem motocyklistów

Data publikacji 31.05.2024

Sezon motocyklowy w pełni. Doskonałe warunki atmosferyczne sprzyjają korzystaniu z motocykli. Na drogach w całym kraju pojawia się coraz więcej jednośladów. W 2023 w Polsce motocykliści uczestniczyli w 1947 wypadkach drogowych, w których zginęło 189 kierujących motocyklami i 7 ich pasażerów. Liczba zabitych i rannych niestety rośnie.

Jazda motocyklem dostarcza wielu przyjemnych emocji. Przyspieszenia, pochylanie się w zakrętach, praca silnika. To tylko niektóre z walorów motocykla. Pomorscy policjanci, którzy pełnią służbę na motocyklach, zazwyczaj prywatnie również są ich użytkownikami i doskonale wiedzą jakie niebezpieczeństwa powodują sami motocykliści i inni uczestnicy dróg. Statystyka policyjna jest bezlitosna. Do 30 maja 2023 roku na pomorskich drogach doszło do 30 wypadków oraz 74 kolizji motocyklistów, 2 zginęło, 29 zostało rannych. W tym samym okresie tego roku doszło już do 58 wypadków, 128 kolizji, 5 motocyklistów zginęło, aż 56 zostało rannych.

Policjanci robią wszystko, aby tragicznych zdarzeń było jak najmniej. Jakie wykroczenia najczęściej popełniają motocykliści? Niestety nadmierna prędkość oraz nieprawidłowe wyprzedzanie, omijanie pojazdów. Faktem jest, że do ponad połowy zdarzeń z udziałem motocykli przyczyniają się inni użytkownicy dróg, zwłaszcza kierujący samochodami osobowymi. Pamiętajmy jednak, że przekraczając dozwoloną prędkość, nie stosując zasady ograniczonego zaufania, narażasz się na niebezpieczeństwo.

Z obserwacji policjantów wynika, że wiele osób nie przywiązuje wagi do odpowiedniego ubierania się na motocykl. Spodenki, lekkie obuwie i koszulka z krótkim rękawem to doskonała recepta na ciężkie obrażenia przy upadku z niewielką prędkością. Nie każdy wie, że temperatura miedzy asfaltem a motocyklową rękawicą podczas tarcia potrafi osiągną kilkaset stopni. Co się dzieje z ręką kiedy tej rękawicy nie ma?

Pamiętajmy też, że kierowanie motocyklem wymaga ogromnej koncentracji. Chwilowe zablokowanie przedniego koła bardzo często prowadzi do upadku. W przypadku samochodu konsekwencje są dużo mniejsze. Zerwanie przyczepności tylnego koła podczas przyspieszania również jest bardzo niebezpieczne. Większość samochodów jest wyposażonych w systemy zapobiegające utracie przyczepności. Coraz więcej motocykli ma takie systemy, ale nadal większość kontroli nad pojazdem należy do kierującego. Dlatego odpowiedni wypoczynek i oczywiście trzeźwość to podstawa przed rozpoczęciem jazdy motocyklem.

Pomorscy policjanci będą nieustannie działać na rzecz poprawy bezpieczeństwa motocyklistów. Wobec sprawców wykroczeń, które są przyczyną tragicznych zdarzeń, nie będzie tolerancji. Nakręcaj kilometry, a nie policyjną statystykę!

 

komunikat: asp. Marek Radliński, WRD KWP w Gdańsku

film: mł. asp. Łukasz Kirkuć, Zespół Prasowy KWP w Gdańsku

  • Fotografie poglądowe
  • Fotografie poglądowe
  • Fotografie poglądowe
  • Fotografie poglądowe
Powrót na górę strony