Wiadomości

Policjanci przygotowują się do zabezpieczenia Derbów Trójmiasta

Data publikacji 17.05.2024

W niedzielę wielka sportowa impreza, derby piłkarskie pomiędzy najbardziej utytułowanymi klubami w Trójmieście. Są to największe derby piłkarskie na Pomorzu i w całej północnej Polsce. O bezpieczeństwo uczestników tego sportowego wydarzenia, prócz służb organizatora, zadbają pomorscy policjanci.

Tak znacząca operacja policyjna, jak zabezpieczenie derbów piłkarskich pomiędzy najbardziej utytułowanymi klubami w Trójmieście, nie jest przedsięwzięciem przygotowywanym z dnia na dzień. Do tego zabezpieczenia pomorska policja przygotowuje się od dłuższego czasu. Odbyło się wiele spotkań z przedstawicielami obu klubów, w tym także z przedstawicielami służb porządkowych organizatora, które w obiekcie będą dbały o bezpieczeństwo oraz z przedstawicielami Urzędu Miasta Gdańska i Gdyni. Wspólnie wypracowano warianty działania podczas zabezpieczenia. Ponadto specjaliści ze Sztabu Policji KWP w Gdańsku odpowiedzialni są za szczegółowe opracowanie wszystkich wariantów operacji.

Pomorskich funkcjonariuszy wspierać będą policjanci z ościennych województw.

To jednak tylko część pracy. W najbliższą niedzielę, na stadion przy ul. Pokoleń Lechii Gdańsk, przybędą tysiące kibiców. Tak duże zainteresowanie imprezą jest powodem, dla którego Policja zaangażuje do działania zdecydowanie większe siły. Liczba policjantów biorących udział w operacji będzie adekwatna do rangi imprezy oraz zagrożeń, jakie może ona powodować.

Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem i porządkiem na trasach dojazdowych do stadionu, w okolicach samego stadionu, jak również będą kierować ruchem na skrzyżowaniach, aby każdy uczestnik meczu mógł bezpiecznie dotrzeć na stadion i bez przeszkód wrócić do swojego domu.

Wszystkim sympatykom piłkarskich emocji przypominamy również, że na gdańskim obiekcie sportowym obowiązują przepisy wynikające z Ustawy o Bezpieczeństwie Imprez Masowych. Za ich przestrzeganie na stadionie odpowiedzialne są siły organizatora.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników meczu warto przypomnieć o obowiązujących ustawowych zasadach. Zgodnie z przepisami przestępstwem jest wnoszenie lub posiadanie na imprezie masowej broni, niebezpiecznych przedmiotów czy narzędzi, materiałów wybuchowych, pirotechnicznych, niebezpiecznie palnych. Za tego typu przestępstwo może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności, ponadto sąd orzec środek karny zakazu wstępu na imprezę masową na okres od 2 do 6 lat.

Osoby, które podczas imprezy sportowej używają elementów odzieży lub przedmiotów, które utrudniają lub uniemożliwiają identyfikację, nie stosują się do poleceń funkcjonariuszy lub służby porządkowej podlegają karze ograniczenia wolności, lub grzywny nie niższej niż 2 tysiące złotych.

Na sprawców naruszeń ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych sąd może nałożyć zakazy stadionowe nawet na okres 6 lat.

Powrót na górę strony