Wiadomości

Rowerzysto – Twoje bezpieczeństwo zależy też od Ciebie

Data publikacji 16.05.2024

Kierujący rowerem jest jednym z uczestników ruchu drogowego, który jest najbardziej narażony na skutki zdarzeń drogowych. Policjanci przypominają o podstawowych zasadach i obowiązkach, o jakich należy pamiętać podczas rowerowych przejażdżek.

Pogoda zachęca do wycieczek i sprawia, że coraz więcej osób zamienia samochód na rower. Kierujący jednośladami chcą czuć się bezpiecznie, ale muszą pamiętać, że wiele zależy od nich samych. Pamiętajmy jednak, że zakładając kask, chronimy głowę przed groźnymi urazami. Kamizelka odblaskowa sprawia, że jesteśmy widoczni dla innych kierowców, zwłaszcza gdy panują trudne warunki atmosferyczne. Bardzo niebezpieczna jest jazda ze słuchawkami w uszach. Nie słysząc co się wokół nas dzieje, możemy nie być w stanie w porę zareagować. Za każdym razem warto też stosować uniwersalną zasadę, jaką jest ograniczone zaufanie do innych użytkowników ruchu.

Wczoraj wieczorem w Lęborku doszło do potrącenia rowerzysty. W tym przypadku wina leżała po stronie kierującej vw polo 42-latki, która skręcając z ulicy Kossaka w ulicę Nadmorską, nie udzieliła pierwszeństwa 52-latkowi jadącemu rowerem. Na szczęście mężczyzna nie odniósł obrażeń. Policjanci nałożyli na 42-latkę mandat w wysokości 1500 zł i 12 punktów karnych.

Rowerzystów zalicza się do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego, bo to oni w zderzeniu z innym pojazdem mają najmniejsze szanse na uniknięcie obrażeń. Przypominamy więc najważniejsze zasady bezpieczeństwa użytkowników jednośladów.

Odblaski:

- każdy rowerzysta dla własnego bezpieczeństwa powinien zadbać o to, aby być widocznym dla innych uczestników ruchu. Bardzo dobrze sprawdzi się kamizelka odblaskowa, która ułatwi dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w warunkach złej widoczności. Kamizelkę mogą zastąpić inne elementy odblaskowe, które najczęściej już są umieszczone na odzieży sportowej przez jej producentów.

Kask:

- kask chroni głowę przed poważnymi urazami podczas upadku czy kolizji.

Wyposażenie roweru:

- oświetlenie – z przodu co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające); z tyłu co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające). Rowerzysta powinien włączyć oświetlenie w warunkach złej widoczności, gdy zapada zmierzch, jest noc czy też widoczność jest ograniczona z powodu złych warunków atmosferycznych, a także podczas jazdy w tunelu

- hamulce – co najmniej jeden skutecznie działający hamulec

- dzwonek – lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku

Pamiętajmy, że:

- rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są wyznaczone dla kierunku w którym się poruszają. Poruszając się po drodze dla rowerów i pieszych, należy zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią blisko prawej krawędzi;

- korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

a) opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat, kierującą rowerem,

b) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,

c) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty (np. silny wiatr, śnieżyca, rzęsisty deszcz, gęsta mgła). Wówczas rowerzysta jadący chodnikiem musi dostosować prędkość do ruchu pieszych , zachować szczególną ostrożność i ustępować pieszym pierwszeństwa

- przewożenie dziecka do lat 7 jest dozwolone tylko wtedy, kiedy jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę lub w przyczepie konstrukcyjnie przystosowanej do przewozu osób, ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy. Przewozić na rowerze inną osobę może tylko ten, kto ukończył 17 r.ż.

 

Pod żadnym pozorem nie wolno wsiadać na rower pod spożyciu alkoholu. Grozi to nie tylko mandatem w wysokości 2500 zł, ale może doprowadzić do poważnego w skutkach wypadku. Jazda rowerem może przyjemna i bezpieczna pod warunkiem, że przestrzega się przepisów obowiązujących w ruchu drogowym.

  • policjant ruchu drogowego
Powrót na górę strony