Wiadomości

Po alkoholu na hulajnogach elektrycznych

Data publikacji 16.05.2024

Bądźmy świadomi tego, że każdy użytkownik drogi, który jest pod wpływem alkoholu stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu. Dotyczy to zarówno kierujących samochodami, motocyklami, hulajnogami elektrycznymi, rowerami, jak i pieszych uczestników ruchu. W ostatnich dniach policjanci wyeliminowali z sopockich dróg trzech kierujących na hulajnogach elektrycznych.

Wczoraj tuż po północy patrolujący ulicę Kościuszki w Sopocie policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku zauważyli dwóch młodych mężczyzn, którzy jechali na jednej hulajnodze elektrycznej. Zgodnie z przepisami kierującemu zabrania się przewożenia innej osoby na hulajnodze elektrycznej, dlatego mundurowi zatrzymali kierującego do kontroli drogowej. Okazało się, że to 22-latek, a jego pasażerem był 21-letni znajomi, mieszkańcy województwa podkarpackiego. Podczas rozmowy z 22-latkiem policjanci poczuli też od niego zapach alkoholu i sprawdzili trzeźwość. Wynik pokazał, że młody kierujący znajduje się po użyciu alkoholu. W związku z tym funkcjonariusze udaremnili mu dalszą jazdę i ukarali dwoma mandatami: pierwszy w wysokości 1000 złotych za kierowanie hulajnogą elektryczną po użyciu alkoholu i drugi w wysokości 300 złotych za przewożenie pasażera na hulajnodze.

 

Ponadto kilka dni temu sopoccy policjanci udaremnili dalszą jazdę 29-latkowi z woj. podkarpackiego i 27-latkowi z Torunia, którzy mieli 1,5 promila alkoholu i kierowali hulajnogami elektrycznymi. W tym przypadku obaj zostali ukarani mandatami w wysokości 2500 złotych.

 

Przypominamy! W maju 2021 roku weszły w życie zmiany przepisów dot. hulajnogi elektrycznej. Zgodnie z tymi przepisami zabrania się m.in.:

  • kierowania w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
  • czepiania się pojazdów,
  • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,
  • ciągnięcia lub holowania innego pojazdu.

Za jazdę hulajnogą elektryczną po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych, natomiast za jazdę hulajnogą w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) wysokość mandatu wzrasta do kwoty 2500 złotych.

 

Jako policjanci kolejny raz mówimy stanowcze NIE takiemu zachowaniu na drogach, które może się przecież zakończyć poważnym wypadkiem.

  • policjantka kontroluje kierujących hulajnogami
Powrót na górę strony