Wiadomości

Policjanci z pomorskiej grupy Speed trenowali na torze wyścigowym

Data publikacji 06.05.2024

Manewrowanie na mokrej nawierzchni, doskonalenie techniki przy trudnych warunkach atmosferycznych, umiejętność omijania przeszkód na drodze-policjanci z drogówki przeszli specjalistyczny trening na Autodromie Pomorze. W ćwiczeniach doskonalenia techniki jazdy udział wzięło 138 mundurowych, byli to zarówno kierowcy radiowozów, jak i motocykliści. Funkcjonariusze przygotowują się sezonu letniego, aby jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo na pomorskich drogach w trakcie wykonywania codziennych służb.

Wydział Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku i Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy Autodrom Pomorze kontynuują owocną współpracę w ramach zawartego porozumienia, którego celem jest m.in. podnoszenie poziomu bezpieczeństwa, wiedzy i umiejętności użytkowników dróg, w tym również policjantów województwa pomorskiego.

Za nami kolejna już edycja szkoleń dla funkcjonariuszy grupy Speed oraz operatorów pojazdów z videorejestratorami. Policjanci podczas treningów doskonalili technikę jazdy pojazdami kat. A i B. W ciągu czterech edycji jednodniowych szkoleń instruktorzy techniki jazdy przeszkolili 138 kierowców samochodów osobowych i motocyklistów.

Szkolenia były podzielone na dwie części – teoretyczną i praktyczną, nad których przebiegiem czuwali instruktorzy z Autodrom Pomorze. Podczas wykładów policjanci przypominali sobie takie zagadnienia, jak m.in. teoretyczne aspekty technik jazdy i kontroli toru jazdy pojazdu, geometrię motocykla, hamowanie czy systemy bezpieczeństwa.

Po krótkim wstępie teoretycznym przyszedł czas na praktykę. Motocykliści na torze szosowym ćwiczyli m.in. slalomy o zmiennym rozstawie, hamowanie awaryjne (z wykorzystaniem ABS), pokonywanie zakrętów, skręty motocyklem, jazdę po torze z wykorzystaniem całej szerokości. Zadania praktyczne wymagały doskonałego panowania nad pojazdem.

Podczas szkolenia dla kierowców kat. B mundurowi ćwiczyli, jak poradzić sobie w nagłych i nieoczywistych sytuacjach na drodze. Policjanci poznali rodzaje poślizgów oraz przyczyny ich powstawania. Na placu manewrowym trenowali dynamiczną zmianę kierunku jazdy na małej przestrzeni, natomiast na płycie poślizgowej-zachowanie pojazdu i kierowcy podczas nieprzewidzianych sytuacji. Dzięki takim ćwiczeniom policjanci utrwalali prawidłową reakcję na poślizg nadsterowny i podsterowny oraz nagłą zmianę kierunku jazdy na śliskiej nawierzchni.

Ostatnią częścią szkolenia była taktyka i technika pokonywania zakrętów oraz optymalizacja toru jazdy w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia poślizgu. Ważny element szkolenia to jazda w kolumnie pojazdów uprzywilejowanych.

Każde doskonalenie techniki jazdy dla funkcjonariuszy jest gwarantem wykonywania przez nich zadań na wysokim poziomie oraz zwiększa bezpieczeństwo podczas pełnienia służby.

Ćwiczenia zaplanowane zostały przez instruktorów z uwzględnieniem specyfiki służby policyjnej. Z każdym kolejnym przejazdem stopień trudności był podnoszony.

fot.: mł. asp. Anna Banaszewska-Jaszczyk

film: sierż. szt. Piotr Pawłowski

 

Powrót na górę strony