Wiadomości

Policjanci realizowali działania „Trzeźwość” na drogach powiatu

Data publikacji 16.04.2024

Policjanci prowadzili działania „Trzeźwość”. Głównym celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących. Podczas wczorajszej akcji, funkcjonariusze skontrolowali ponad 2500 kierujących. Niestety, spośród wszystkich kontrolowanych, 6 osób wykazało się brakiem odpowiedzialności. 2 kierujących mając w organizmie ponad pół promila alkoholu odpowie za przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, pozostali kierujący odpowiedzą za wykroczenie.

Wczoraj na terenie powiatu wejherowskiego policjanci wejherowskiej drogówki oraz policjanci prewencji z podległych jednostek Policji realizowali działania „Trzeźwość”. Miały one na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego, poprzez ujawnianie i eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących.

Policjanci ruchu drogowego realizowali zadania w wyznaczonych punktach kontrolnych na terenie całego powiatu. Sprawdzili stan trzeźwości łącznie ponad 2500  kierujących. Podczas działań ujawnili 6 uczestników ruchu drogowego, którzy zdecydowali się kierować pod wpływem alkoholu. 4 kierowców odpowie za popełnione wykroczenie, a 2 za przestępstwo.

Podczas jednej z kontroli drogowych kierowca samochodu vw golf odjechał z miejsca kontroli drogowej. Policjanci Wydziału Kryminalnego podjęli działania, dzięki którym zatrzymali tego kierującego. Wykonane badania alko-testem potwierdziły obecność alkoholu w organizmie 30-latka, ponadto pobrano od niego krew do analizy. Samochód został zabezpieczony.

Przypominamy, że zgodnie z art. 178b Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Pamiętajmy, że jedną z konsekwencji jazdy samochodem pod wpływem alkoholu jest zatrzymanie prawa jazdy, a w niedalekiej przyszłości także sądowy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi. W przypadku nietrzeźwych rowerzystów – takie sprawy kończą się postępowaniem mandatowym, gdzie wysokość mandatu została określona w przepisach i wynosi odpowiednio za stan nietrzeźwości karę 2500 zł mandatu, a za jazdę rowerem w stanie po spożyciu alkoholu, mandat wynosi 1000 zł.

Pamiętajmy, że nietrzeźwy kierowca stanowi niebezpieczeństwo nie tylko dla siebie ale także dla innych uczestników ruchu drogowego.

  • policjanci drogówki podczas wykonywania czyności
Powrót na górę strony