Wiadomości

Apelujemy o trzeźwość i rozwagę na drodze

Data publikacji 16.04.2024

Od początku 2024 roku sopoccy policjanci odnotowali ponad 2 tys. wykroczeń, do których doszło na ulicach miasta. Najwięcej z nich, bo aż 1363, dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości, a 25 kierowców tę prędkość przekroczyło w sposób rażący, dlatego zgodnie z przepisami stracili prawo jazdy na 3 miesiące. Funkcjonariusze wyeliminowali też z ruchu 82 osób podejrzewanych o kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Po raz kolejny apelujemy o trzeźwość i rozwagę na drodze!

Dla policjantów ruchu drogowego bezpieczeństwo na ulicach Sopotu to sprawa priorytetowa. Trzeźwość, prędkość, czy stan techniczny pojazdów to kwestie, na które zwracają oni szczególną uwagę. Pamiętajmy, że przekraczanie prędkości to najczęstsza przyczyna tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych, śmiertelne zagrożenie na drogach stanowią też nietrzeźwi kierowcy, dlatego stróże prawa nie odpuszczają takim kierowcom. Od początku 2024 roku policjanci drogówki odnotowali ponad 2 tys. wykroczeń, do których doszło na ulicach Sopotu. Najwięcej z nich, bo aż 1363 dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości, z czego 25 kierowców tę prędkość przekroczyło w sposób rażący, czyli o ponad 50 km/h więcej niż obowiązywała w danym miejscu. Zgodnie z przepisami kierujący za jazdę z prędkością o ponad 50 km/h większą niż dopuszczalna tracą prawo jazdy na 3 miesiące.

 

Warto pamiętać, że jeżeli osoba, której zatrzymano dokument prawa jazdy, w okresie 3 miesięcy po raz kolejny zostanie zatrzymana do kontroli przez policjantów - czas zatrzymania dokumentu wydłużony zostanie do 6 miesięcy. Kolejne zatrzymanie za kierownicą wiąże się z cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

 

Pomimo ciągłych apeli policjantów i tragicznych doniesień medialnych niestety wciąż są też osoby, które będąc pod wpływem alkoholu lub środków odurzających siadają za kierownicą nie myśląc o tym, jak poważne zagrożenia powodują na drogach. Od stycznia 2024 roku sopoccy funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu 82 osoby podejrzewane o kierowanie samochodem po alkoholu lub narkotykach. Do tego mundurowi wyeliminowali z ruchu dwóch nietrzeźwych mężczyzn, którzy kierowali hulajnogami elektrycznymi.

 

Pamiętajmy! Pijani kierowcy i rowerzyści, a także użytkownicy hulajnóg w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Są oni poważnym zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu. Przypominamy, że nieodpowiedzialni nietrzeźwi czy pod wpływem narkotyków kierujący pojazdami mechanicznymi (np. samochodami) muszą się liczyć z karą pozbawienia wolności do lat 3, natomiast kierujący po użyciu alkoholu - z karą aresztu albo grzywny nie niższą niż 2500 złotych. Do tego sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów.

 

Jako policjanci kolejny raz mówimy stanowcze NIE takiemu zachowaniu na drogach i przypominamy:

będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków nasza uwaga jest rozproszona, a reakcje opóźnione;

nie potrafimy właściwie ocenić odległości, a wyobraźnia namawia do brawury;

mamy problemy z koordynacją ruchową, a zdolność szybkiego podejmowania decyzji zawodzi;

możemy być nadmiernie pobudzeni lub wręcz przeciwnie, senni;

następują zmiany w postrzeganiu rzeczywistości i występuje podwójne widzenie.

  • policjant podczas prowadzenia pomiaru prędkości
Powrót na górę strony