Wiadomości

Podsumowanie weekendu na drogach Gdańska

Data publikacji 15.04.2024

W weekend policjanci ruchu drogowego, prewencji oraz kryminalni zatrzymali sześciu kierujących, którzy popełnili przestępstwa w ruchu drogowym. Na jednym z zatrzymanych ciążył sądowy zakaz, a pasażerka, którą przewoził, miała narkotyki. Pięciu kolejnych kierujących było nietrzeźwych. Wśród nich był jeden z narkotykami i sprawca kolizji.

W piątek przed godziną 19:00 na ul. Michałki policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli 55-latka z powiatu nowodworskiego kierującego fordem. W czasie interwencji okazało się, że mężczyzna jest pijany i wsiadł za kierownicę, będąc pod wpływem 0,8 promila. Pojazd 55-latka został zabezpieczony przez wskazaną przez niego osobę, natomiast podejrzewany o przestępstwo mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do komisariatu. W piątek o godzinie 21:30 do patrolu ruchu drogowego wpłynęła informacją, że na skrzyżowaniu ulic Nowatorów z Budowlanych doszło do zdarzenia drogowego. Nas miejscu mundurowi ustalili, że 20-latek z Gdańska kierujący oplem corsa nie dostosował prędkości do warunków ruchu, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w dwa samochody poruszające się po skrzyżowaniu z ruchem okrężnym. Badanie trzeźwości wykazało, że sprawca kolizji był pijany i miał w wydychanym powietrzu prawie 1,5 promila alkoholu. Dwadzieścia minut później kryminalni z komisariatu na Śródmieściu na ul. Wały Jagiellońskie zatrzymali do kontroli 53-latka z powiatu gdańskiego, który kierował volkswagenem golfem. Podczas sprawdzania danych mężczyzny okazało się, że ma sądowy zakaz kierowania pojazdami, który obowiązywał go do maja 2024 roku. W trakcie interwencji funkcjonariusze zwrócili też uwagę na pasażerkę pojazdu, która zachowywała się nerwowo. Podczas kontroli policjanci znaleźli w torebce 49-latki dwa woreczki strunowe z substancją koloru białego. Kobieta została zatrzymana, a podczas jej przeszukania funkcjonariusze znaleźli kolejne opakowanie z narkotykami pod językiem 49-latki.
W sobotę po godzinie 03:00 na al. Jana Pawła II policjanci z komisariatu w Nowym Porcie podjęli interwencję wobec kierującego audi, który przejechał skrzyżowanie na czerwonym świetle i wymusił pierwszeństwo przejazdu przed prawidłowo jadącym radiowozem. W rozmowie z 41-letnim mieszkańcem Gdańska funkcjonariusze wyczuli zapach alkoholu. Alkomat wykazał, że mężczyzna był pod wpływem 0,5 promila alkoholu. Dodatkowo okazało się, że gdańszczanin nigdy nie miał prawa jazdy. W trakcie przeszukania 41-latka policjanci znaleźli w kieszeni jego kurtki dwa woreczki strunowe z suszem roślinnym i tabletkami koloru żółtego. Gdańszczanin przyznał, że są to narkotyki. Zabezpieczone substancje przekazano biegłemu do badań, a 41-latek trafił do policyjnego aresztu. W sobotę przed godziną 07:00 na ul. Marynarki Polskiej policjanci drogówki zatrzymali do kontroli 34-latka z Gdańska kierującego mercedesem. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości mężczyzny okazało się, że był pod wpływem 0,8 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali 34-latakowi prawo jazdy, a jego samochód został odholowany.
W niedzielę o godzinie 07:45 na ul. Kartuskiej patrol ruchu drogowego zatrzymała do kontroli kierującą samochodem marki Toyota, która na widok policjantów kontrolujących trzeźwość wyraźnie zawróciła i zamieniła kierunek jazdy. Badanie alkomatem wykazało, że 39-latka ze Szwecji była pod wpływem prawie 1,5 promila alkoholu. Kobieta została zatrzymana i trafiła do policyjnego aresztu, natomiast jej samochód został odholowany na parking strzeżony. Kolejna nietrzeźwa kierująca została zatrzymana w niedzielę po godzinie 23:00. Do policjantów ruchu drogowego wpłynęło zgłoszenie, że ul. Trakt św.Wojciecha kierujący Audi, który wcześniej poruszał się od prawej do lewej krawędzi jezdni, najechał na wsypkę rozdzielająca pasy ruchu, uszkodził koła i się zatrzymał. Na miejscu funkcjonariusze wylegitymowali 40-latkę z Gdańsk kierującą audi. Badanie alkomatem gdańszczanki wykazało, że była pod wpływem ponad 1,5 promila alkoholu. Kobieta została przewieziona do komisariatu, a następnie do szpitala gdzie poddano ją badaniu retrospekcyjnemu. Wyniki badania trafią do biegłego, który stwierdzi, czy kierująca w chwili prowadzenia pojazdu była pijana.

Za złamanie sądowego zakazu grozi kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Za kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, wysoka grzywna, utrata prawa jazdy oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Za posiadanie narkotyków grozi do 3 lat więzienia.

  • zatrzymany przez policjantów kierowca i jego pojazd
  • zatrzymany przez policjantów kierowca i jego pojazd
Powrót na górę strony