Wiadomości

Zdarzenia drogowe z udziałem motorowerzystów

Data publikacji 11.04.2024

Wiosenna aura jest coraz bardziej odczuwalna. Temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza i brak opadów zachęcają do tego, aby zamienić samochód na motocykl lub motorower. Apelujemy do miłośników jednośladów o wyobraźnię i rozważną jazdę. Kierującym samochodami przypominamy, aby częściej niż zwykle spoglądali w lusterka swoich pojazdów.

Tylko wczoraj na terenie powiatu kwidzyńskiego doszło do dwóch groźnych zdarzeń, w których poszkodowani są kierujący motorowerami.

Kierujący pojazdami muszą mieć świadomość, że odpowiadają za swoje życie, jak również za życie i zdrowie innych. Lekkomyślność, brawura i ryzykowne zachowania mogą prowadzić do tragedii. Przestrzeganie przepisów prawa, życzliwość w stosunku do innych, brak agresji mają wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Do pierwszego zdarzenia doszło po godzinie 16:20 w miejscowości Mareza. Ze wstępnych ustaleń, policjantów pracujących na miejscu wynika, że 17-latek kierujący motorowerem marki Junak, wjeżdżając z ulicy Furmańskiej w ulicę Długą, wymusił pierwszeństwo przejazdu 26-letniemu kierowcy bmw w wyniku czego, doprowadził do zderzenia obu pojazdów. Poszkodowany 17- latek z poważnymi obrażeniami ciała został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala w Gdańsku. Uczestnicy zdarzenia trzeźwi.

Kolejne zdarzenie miało miejsce w Ryjewie tuż po godzinie 20:00. Ze zgłoszenia, które otrzymał dyżurny kwidzyńskiej jednostki, wynikało, że kierujący motorowerem marki Junak 78-letni mężczyzna w wyniku niedostosowania prędkości doprowadził do wywrócenia się motoroweru. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, wyczuli od mężczyzny silną woń alkoholu z ust, badanie testerem pokazało wynik pozytywny. Mężczyzna został przewieziony do szpitala w Kwidzynie, gdzie został zaopatrzony przez lekarzy i pobrano od niego krew do badań.

Przypominamy kilka podstawowych zasad zarówno dla kierujących samochodem, jak i motocyklem:

Zasady bezpiecznego zachowania na drodze dla kierujących samochodami:

  • Podczas kierowania samochodem zwracaj szczególną uwagę na to, że wykonasz zamierzony manewr bezpiecznie. Pamiętaj, brak włączonego kierunkowskazu lub zaniechanie spojrzenia w lusterko, może kosztować motocyklistę życie.
  • Zachowaj bezpieczny dystans od kierującego motocyklem.
  • Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku, gdy motocyklista wiezie ze sobą pasażera.

Zasady bezpiecznego zachowania na drodze dla kierujących motocyklami:

  • Dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze.
  • Zawsze zakładaj kask ochronny oraz odpowiednią odzież przystosowaną do jazdy motocyklem.
  • Nie przeceniaj swoich umiejętności i nie traktuj drogi jak toru wyścigowego. Pamiętaj, że na drodze może dojść do nieoczekiwanych sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie.
  • Nie jedź slalomem pomiędzy pojazdami. Zawsze stosuj się do przepisów Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Pamiętajmy, że bez względu na to, jakim pojazdem kierujemy, przyświeca nam jeden cel – wszyscy chcemy bezpiecznie wrócić do domu.

  • Policyjne radiowozy i mundurowi pracujący na miejscach wypadków
  • Policyjne radiowozy i mundurowi pracujący na miejscach wypadków
Powrót na górę strony