Wiadomości

Chciał przekupić policjantów – usłyszał zarzuty

Data publikacji 10.04.2024

Policjanci z komisariatu w Kolbudach zatrzymali 38-letniego mężczyznę, który stwarzał zagrożenie dla innych ludzi i znieważył interweniujących funkcjonariuszy. Zatrzymany próbował nakłonić policjantów, żeby go wypuścili w zamian za wręczenie korzyści majątkowej, a gdy spotkał się z odmową, groził, że doprowadzi do ich zwolnienia z pracy. Mężczyzna usłyszał już zarzuty odpowiadające kwalifikacjom prawnym swoich czynów. Za składanie obietnicy wręczenia korzyści majątkowej w zamian za naruszenie przepisów prawa grozi do 10 lat więzienia.

W niedzielę 9 kwietnia dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim otrzymał zgłoszenie o awanturującym się mężczyźnie w jednym z hoteli na terenie Gminy Kolbudy. Funkcjonariusz wysłał na miejsce patrol z komisariatu w Kolbudach.

 

Mundurowi zastali agresywnego mężczyznę, który spożywał alkohol na terenie hotelowego basenu. Mężczyzna awanturował się z pracownikami i nie reagował na prośby opuszczenia budynku.

 

Policjanci wylegitymowali agresora. Wtedy 38-letni mieszkaniec Gdańska swoją agresję zwrócił w kierunku mundurowych. Jego zachowanie stwarzało realne zagrożenie dla osób przebywających w hotelu, w związku z czym policjanci podjęli decyzję o zatrzymaniu go i przewiezieniu do policyjnego aresztu w celu wytrzeźwienia. Podczas przejazdu zatrzymany znieważył słownie funkcjonariuszy, a w pewnym momencie próbował nakłonić mundurowych do uwolnienia go w zamian za wręczenie korzyści majątkowej – 6 tysięcy dolarów. Oczywiście policjanci nie przystali na jego propozycję. Odmowa, którą usłyszał 38-latek, spowodowała u niego dalszy wzrost agresji. Mężczyzna zaczął grozić funkcjonariuszom, że doprowadzi do zwolnienia ich z pracy, jeśli go nie wypuszczą. Również w ten sposób nie zmusił stróżów prawa do działania wedle jego myśli.

 

Mundurowi przewieźli 37-latka do policyjnego aresztu.

 

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanemu zarzutów złożenia obietnicy udzielenia korzyści majątkowej w celu skłonienia funkcjonariuszy do odstąpienia od czynności prawnej, kierowania gróźb bezprawnych wobec policjantów w celu zmuszenia ich do zaniechania czynności służbowej i znieważenia funkcjonariuszy. Prokurator zastosował wobec 37-latka środek zapobiegawczy – dozór policyjny.

 

Za składanie obietnicy wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszowi publicznemu w zamian za naruszenie przepisów prawa grozi do 10 lat więzienia. Kierowanie gróźb bezprawnych wobec funkcjonariusza w celu zmuszenia go do zaniechania prawnej czynności służbowej zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności, natomiast za znieważenie grozi do roku więzienia.

  • policjant z zatrzymanym
Powrót na górę strony