Wiadomości

Intensywny długi weekend policjantów z powiatu wejherowskiego

Data publikacji 02.04.2024

Przez cztery dni, od 29 marca do 1 kwietnia w ramach prowadzonych działań na drogach powiatu wejherowskiego można było spotkać więcej patroli Policji. Wzmożony ruch, spowodowany świątecznymi wyjazdami wymagały wytężonej pracy funkcjonariuszy. W czasie świątecznych służb zatrzymano osiemnastu uczestników ruchu drogowego znajdujących się pod wpływem alkoholu, w tym 8 nietrzeźwych kierowców samochodów. Przekroczeń prędkości oraz innych wykroczeń drogowych łącznie ujawniono ponad 200. To był czas wzmożonych działań prowadzonych w naszym powiecie.

Od 29 marca do 1 kwietnia policjanci przeprowadzili działania związane z zabezpieczeniem wielkanocnego weekendu, których głównym celem było zapewnienie bezpiecznej podróży poruszającym się po drogach naszego powiatu. Działania te realizowane były w całym województwie. Warunki drogowe były sprzyjające zarówno wyjazdom samochodowym jak i wyprawom rowerowym.

W wyniku przeprowadzanych kontroli drogowych przez policjantów wejherowskiej drogówki ujawnionych zostało aż 15 uczestników ruchu drogowego będących pod wpływem alkoholu, w tym 5 nietrzeźwych kierowców samochodów, 4 kierowców znajdujących się w stanie po spożyciu alkoholu, 5 nietrzeźwych rowerzystów oraz 1 rowerzystę znajdującego się pod wpływem alkoholu. Ponadto policjanci prewencji zatrzymali w tym okresie 3 nietrzeźwych kierowców samochodów.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili aż 557 kontroli pojazdów, ukarali mandatami 217 uczestników ruchu drogowego w związku z popełnionymi wykroczeniami, które w przeważającej większości dotyczyły przekroczeń prędkości. Zatrzymanych zostało 11 praw jazdy, w tym dwa za przekroczenie dozwolonej prędkości na terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Jeden z rowerzystów został zatrzymany do kontroli drogowej w wyniku popełnionego innego wykroczenia w ruchu drogowym. Cyklista jechał rowerem po chodniku w Rumi, jednakże zapomniał, że aby jeździć po chodniku należy spełnić określone warunki, ale nie to zwróciło uwagę mundurowych. Cyklista spowodował sytuację, gdzie pieszy zmuszony był szybko zejść z toru jazdy rowerzysty, kiedy to właśnie cyklista jadący po chodniku miał obowiązek ustępowania pieszym. W trakcie kontroli drogowej okazało się, że ponadto jest on w stanie po spożyciu alkoholu. Został on ukarany dwoma mandatami, jednym za jazdę rowerem będąc pod wpływem alkoholu w wysokości 1000 zł, drugi mandat dotyczył nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu idącemu po chodniku.

Wśród ujawnianych wykroczeń drogowych policjanci, którzy korzystali z radiowozu VW Crafter czyli pojazdu Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii przeprowadzili dwie kontrole drogowe w związku z słyszalnymi przekroczeniami dopuszczalnego dźwięku. Mundurowi wykorzystali urządzenie sonopan znajdujące się na wyposażeniu pojazdu i okazało się, że normy zostały znacznie przekroczone, a kierowcy ukarani zostali kilkusetzłotowymi mandatami karnymi oraz zatrzymano im dowody rejestracyjne od pojazdów, do czasu usunięcia nieprawidłowości.

W czasie długiego weekendu odnotowano także 20 zdarzeń drogowych w tym jeden wypadek.

Często powtarzającą się przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze jest prędkość. Dlatego w najbliższym czasie pomorscy policjanci przeprowadzą działania ukierunkowane na ujawnianie wykroczeń związanych z przekraczaniem prędkości.

Powrót na górę strony