Wiadomości

Policjanci podsumowują świąteczny weekend

Data publikacji 02.04.2024

Podczas świątecznego weekendu policjanci z pruszczańskiej drogówki uniemożliwili dalszą jazdę nietrzeźwemu kierującemu i zatrzymali prawo jazdy dwóm innym kierującym, którzy przekroczyli prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Oprócz tego mundurowi pracowali na miejscu 11 kolizji drogowych.

Zakończył się świąteczny weekend. Jak zawsze w takim czasie służba policjantów ruchu drogowego skupia się na zapewnieniu bezpieczeństwa i płynności ruchu. Zwiększony w okresach tzw. długich weekendów ruch na drogach wymaga oczywiście od mundurowych odpowiedniej reakcji na niewłaściwe zachowania kierujących, którzy lekceważą zasady bezpieczeństwa i łamią przepisy, narażając siebie i innych.

Wczoraj wieczorem policjanci podczas kontroli drogowej sprawdzili trzeźwość 46-letniego kierującego osobowym volkswagenem. Okazało się, że mężczyzna nie dość, że nie ma uprawnień do kierowania, to ma w organizmie prawie 2,5 promila alkoholu. Pojazd, którym się poruszał, został zabezpieczony na policyjnym parkingu. 46-latek usłyszy niebawem zarzuty kierowania w stanie nietrzeźwości i pomimo braku uprawnień.

W sobotę i niedzielę policjanci z pruszczańskiej drogówki pełniący służbę w radiowozie z videorejestratorem wkroczeń zatrzymali prawa jazdy dwóm kierującym, którzy przekroczyli prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym.

W sobotę na terenie Pruszcza Gdańskiego mundurowi zauważyli skodę, której kierujący jedzie znacznie szybciej, niż pozwalają przepisy. Pomiar prędkości potwierdził przypuszczenia policjantów. Pojazd poruszał się z prędkością 105 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Mundurowi natychmiast zatrzymali do kontroli kierującego. 22-latek został ukarany mandatem w wysokości 1500 zł, a do jego konta przypisanych zostało 13 punktów karnych.

Z kolei w niedzielę w Kleszczewie (gmina Trąbki Wielkie) policjanci zatrzymali do kontroli 20-letniego kierującego audi, który w obszarze zabudowanym, gdzie przepis określa maksymalną prędkość na 50 km/h, jechał 112 km/h. Okazało się, że 20-letni mieszkaniec powiatu gdańskiego wcześniej już był ukarany za przekroczenie prędkości o więcej niż 30 km/h. W związku z tym za opisywane wykroczenie odpowiada jako recydywista – kwota mandatu wyniosła dwukrotność przewidzianej taryfikatorem. Kierujący volkswagenem został ukarany mandatem w wysokości 4000 zł. Oprócz tego do jego konta zostało przypisanych 14 punktów karnych.

W obu opisanych sytuacjach oczywiście policjanci zatrzymali prawa jazdy kierujących. Na podstawie obowiązujących przepisów ich uprawnienia zostały zawieszone na 3 miesiące.

Podczas świątecznego weekendu policjanci pruszczańskiej drogówki podjęli legitymowanie prawie 130 uczestników ruchu drogowego. 42 kontrole zakończyły się mandatami karnymi, 7 osób pouczono, a w 2 przypadkach skierowano sprawę do rozpatrzenia przez sąd. Najwięcej wykroczeń polegało na przekroczeniu dozwolonej prędkości i nieprawidłowym wyprzedzaniu. Policjanci pracowali też na miejscu 11 kolizji drogowych.

Powrót na górę strony