Wiadomości

Stop agresji drogowej — film prezentujący wykroczenia popełniane przez kierowców

Data publikacji 28.03.2024

Coraz więcej kierowców montuje w swoich autach kamery, które rejestrują obraz przed pojazdem. Zdarza się, że zapisany materiał video pomaga rozstrzygać w przypadku zdarzeń drogowych o winie sprawcy. Coraz częściej zarejestrowany taką kamerą obraz pozwala również na skuteczną walkę z agresją drogową oraz ściganiem sprawców rażących wykroczeń drogowych.

Od kilku lat pomorscy policjanci korzystają ze specjalnej skrzynki mailowej: stopagresjidrogowej@gd.policja.gov.pl. Każdy z nas może przesyłać pod ten adres filmy oraz zdjęcia, na których zarejestrowane zostały agresywne zachowania uczestników ruchu drogowego oraz rażące naruszenia przepisów Ustawy prawo o ruchu drogowym.

Nadesłane materiały są każdorazowo analizowane pod kątem pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców wykroczeń i agresywnych zachowań na drodze. Funkcjonariusze ustalają właścicieli pojazdów i nakładają mandaty lub kierują wnioski do sądu wobec kierowców, którzy dopuścili się zarejestrowanych przez kamerę wykroczeń w ruchu drogowym. Mundurowi najczęściej otrzymują video, na których kamery zarejestrowały nieprawidłowy manewr wyprzedzania. Wykroczenia tego typu są jedną z głównych przyczyn tych najtragiczniejszych w skutkach wypadków drogowych.

Policjanci apelują o rozwagę na drodze oraz przypominają o tym, aby wszelkie wykonywane przez nas manewry w ruchu drogowym były realizowane w prawidłowy i przemyślany sposób. Nasze bezpieczeństwo na drodze w głównej mierze zależy od nas samych. To od naszych prawidłowych decyzji zależy, czy dojedziemy do celu bezpiecznie i nie wyrządzimy krzywdy innym uczestnikom ruchu drogowego. Pamiętajmy, że karę można odbyć, grzywnę zapłacić, lecz życia ludzkiego nie jesteśmy wstanie przywrócić.

  • grafika poglądowa oraz zdjęcie z kamery samocodowej
  • grafika poglądowa oraz zdjęcie z kamery samocodowej

Nagranie audio 2024_03_28_-_Audiodeskrypcja.mp3

Pobierz plik 2024_03_28_-_Audiodeskrypcja.mp3 (format mp3 - rozmiar 1.71 MB)

Powrót na górę strony