Wiadomości

Kryminalni zatrzymali 19-latka, który nie zatrzymał się do kontroli i jechał autem, które wynajął posługując się cudzymi danymi

Data publikacji 13.03.2024

Kryminalni ze Śródmieścia zatrzymali 19-latka z Gdańska, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej, a podczas ucieczki spowodował kolizję. W trakcie interwencji okazało się, że gdańszczanin nie ma uprawnień, a samochód na minuty wynajął, posługując się cudzym kontem i danymi. Sprawca usłyszał dwa zarzuty w tej sprawie i grozi mu do 8 lat więzienia.

W poniedziałek rano kryminalni ze Śródmieścia uzyskali informację, że ul. Długie Ogrody porusza się samochód na minuty marki Renault Arkana, którego kierujący nie ma uprawnień i wynajął to auto na dane innej osoby. Policjanci ruszyli we wskazany rejon i na skrzyżowaniu ul. Siennickiej z Głęboką zauważyli samochód, którego szukali. Funkcjonariusze dali kierującemu pojazdem polecenia do zatrzymania, przy pomocy sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Mężczyzna nie zareagował na polecenia, gwałtownie przyspieszył i zaczął uciekać, stwarzając zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. Policjanci ruszyli za nim. Podczas skrętu w ul. Osiedle kierowca stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w krawężnik, a następnie w ogrodzenie. 19-latek kierujący renault natychmiast został zatrzymany. W trakcie interwencji kryminalni potwierdzili, że gdańszczanin nie ma uprawnień do kierowania, a pojazd na minuty wynajął na dane inne osoby, posługując się jej kontem i powodując starty na kwotę ponad 145 złotych. Mężczyzna za spowodowanie kolizji został ukarany mandatem, natomiast za jazdę bez uprawnień stanie przed sądem. Samochód, którym kierował 19-latek, przekazano przedstawicielowi firmy wynajmującej auta. Wczoraj podejrzany usłyszał zarzuty za przestępstwo niezatrzymania się do kontroli oraz za przestępstwo oszustwa.


Za oszustwo grozi do 8 lat więzienia. Niezatrzymanie się do kontroli to przestępstwo, za które grozi do 5 lat więzienia. Za kierowanie pojazdem mechanicznym bez uprawnień grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych. A to oznacza, że minimalna grzywna za kierowanie samochodem bez uprawnień to 1500 zł, a maksymalna – aż 30 tysięcy złotych. Poza tym sąd w każdej takiej sytuacji orzeka zakaz prowadzenia pojazdów.

  • Zatrzymane auto
  • Zatrzymane auto
Powrót na górę strony