Wiadomości

Podsumowanie okresu Świąt Bożego Narodzenia na drogach

Data publikacji 27.12.2023

Do wczoraj policjanci w sposób szczególny czuwali nad zapewnieniem bezpieczeństwa w związku z okresem świątecznym i zwiększonym ruchem pojazdów. W tym czasie gdańscy funkcjonariusze zatrzymali siedmiu kierujących. Wśród nich był nietrzeźwy kierowca audi, który spowodował wypadek, próbował uciec i został ujęty przez policjanta po służbie. Wśród zatrzymanych był też kierujący z sądowym zakazem i kierujący, który miał przy sobie narkotyki oraz był pod wpływem środków odurzających.

Do wczoraj policjanci w sposób szczególny czuwali nad zapewnieniem bezpieczeństwa na naszych drogach w związku z świątecznym okresem i zwiększonym ruchem pojazdów. Funkcjonariusze konsekwentnie reagowali na wszelkiego rodzaju wykroczenia i przestępstwa, a w szczególności zwracali uwagę na kierujących, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownice pod wpływem alkoholu, powodując największe zagrożenie na drogach. W wyniku prowadzonych kontroli drogowych funkcjonariusze zatrzymali siedmiu kierujących, z których pięciu było pod wpływem alkoholu, jeden prowadził pod wpływem narkotyków i miał je przy sobie, a kolejny miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.


W piątek o godzinie 9.20 na ul. Marynarki Polskiej mundurowi skontrolowali kierującego citroenem. Podczas interwencji okazało się, 34-latek wsiadł za kierownicę auta mimo dożywotniego sądowego zakazu. Podczas świątecznego weekendu policjanci zatrzymali także 5 pijanych kierujących, którzy mieli w organizmie od prawie 1,5 promila do blisko 3 promili. W sobotę o godzinie 15.30 mundurowi zostali poinformowani o ujęciu obywatelskim nietrzeźwego kierującego na ul. Kołodzieja. Policjanci na miejscu przebadali alkomatem 37-letniego obywatela Ukrainy. Mieszkaniec Gdańska był pod wpływem prawie 3 promili. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do komisariatu, gdzie poddano go badaniu retrospekcyjnemu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.
W niedzielę około godziny 7.00 funkcjonariusze zostali poinformowani o zdarzeniu drogowym na al. Kazimierza Jagiellończyka. Policjanci na miejscu ustalili, że 23-letni kierujący audi jadąc w kierunku Łodzi, nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze. Mężczyzna uderzył w poprzedzający go samochód osobowy marki Citroen, następnie próbował uciec z miejsca zdarzenia. Ucieczkę tą uniemożliwił mu będący poza służbą funkcjonariusz Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku, który ujął mężczyznę biegnącego wzdłuż drogi. Mieszkaniec powiatu kartuskiego został przebadany przez policjantów alkomatem. Okazało się, że kierujący audi spowodował zdarzenie drogowe, będąc pod wpływem ponad 1,5 promila. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do szpitala, gdzie pobrano mu krew do badań. Po czynnościach obywatel Ukrainy został przewieziony do pomieszczenia dla osób zatrzymanych.
Tego samego dnia tuż przed godziną 14.00 funkcjonariusze zostali skierowani przez oficera dyżurnego na skrzyżowanie ul. Wały Jagiellońskie z ul. Hucisko, gdzie doszło do zdarzenia drogowego. Na miejscu policjanci ustalili, że 50-letni kierujący bmw jechał ul. Wały Jagiellońskie w kierunku ul. Trakt św. Wojciecha. Mieszkaniec Niemiec nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i uderzył w poprzedzający go samochód marki Fiat. Policjanci od sprawcy kolizji wyczuli zapach alkoholu. Kierujący był pod wpływem ponad 2 promili i nie miał uprawnień do kierowania.
Wśród zatrzymanych był też kierujący pod wpływem środków odurzających. W poniedziałek przed godziną 1.00 na ul. Jabłoniowej patrol grupy Speed skontrolował kierującego renault. Podejrzenie policjantów wzbudziło zachowanie 33-latka, który miał spowolnioną mowę i wolno reagował na polecenia. Mundurowi przeszukali samochód. W schowku auta policjanci znaleźli papierek z białą substancją oraz szklaną lufkę. Dodatkowo podczas przeszukania mężczyzny policjanci znaleźli i zabezpieczyli woreczek strunowy z suszem roślinnym. Gdańszczanin przyznał, że wcześniej zażywał narkotyki. Kierujący został zatrzymany i przewieziony do szpitala, gdzie pobrano mu krew do badań. Wyniki trafią do biegłego, który stwierdzi, czy mężczyzna był pod wpływem środków odurzających w czasie jazdy.
Za złamanie sądowego zakazu grozi kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających grozi kara pozbawiania wolności do 3 lat, a także utrata uprawnień i wysoka grzywna. Za spowodowanie kolizji drogowej w stanie nietrzeźwości grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna, a także utrata uprawnień. Posiadanie narkotyków zagrożone jest karą 3 lat więzienia.

  • Zatrzymany pojazd do kontroli drogowej
Powrót na górę strony