Wiadomości

Kliknęła w przesłany link i utraciła ponad 500 tys. zł. – Nie klikaj w przesłane do Ciebie linki, nie podawaj kodów autoryzacji – nie daj się oszukać

Data publikacji 21.11.2023

Wejherowscy policjanci w ostatnich dniach coraz częściej są informowani o oszustwach. Metody działania sprawców są bardzo różne. Z posiadanych informacji wynika, że oszust zawsze kontaktuje się telefonicznie, jednakże przedstawiane przez niego „scenariusze” są różne. Efektem działania sprawców jest doprowadzenie pokrzywdzonych do przekazania pieniędzy bądź uzyskanie dostępu do konta bankowego. Bądźmy czujni, pamiętajmy, żeby nikomu nie przekazywać kodów blik, nie wykonujmy przelewów bankowych do osób, których nie znamy ani nie przekazujmy przestępcom dostępu do swojego konta bankowego.

W ostatnim czasie policjanci z powiatu wejherowskiego otrzymują kolejne zgłoszenia o oszustwach. Nie wszystkie sytuacje dotyczą seniorów i metody oszustwa na wypadek, związany z potrąceniem np. kobiety w ciąży.

Ostatnie zgłoszenie, które otrzymali policjanci wejherowskiej komendy, od pokrzywdzonej mieszkanki powiatu, dotyczyło wystawienia przez nią, na jednym z portali sprzedażowych umywalki. Kupujący zamiast przez portal sprzedażowy, na którym widniała oferta, skontaktował się prywatnie z pokrzywdzoną, poprzez znany komunikator internetowy. Podczas czatu na tym komunikatorze przesłał do sprzedającej link. Pokrzywdzona kliknęła w ten link i zalogowała się do swojego konta. Wtedy też zadzwonił do niej nieznany mężczyzna i poinformował, że jest pracownikiem banku, i że ktoś próbuje wypłacić pieniądze z jej konta. Przekonał kobietę, że aby zabezpieczyć konto, ma mu podać kod autoryzacyjny blik. Kobieta przekazała mu ten kod, a potem kolejne. Od oszusta usłyszała, że pieniądze będą przeniesione z jej konta na konto techniczne. W ten sposób doszło do różnych transakcji i przelewów z jej konta. Kobieta utraciła przeszło 500 000 zł.

Mundurowi apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

·        Podczas rozmowy telefonicznej nie przekazuj nikomu kodów blik.

·        Nie wykonuj przelewów bankowych na konta osób, których nie znasz.

·        Pamiętaj kto i co do Ciebie pisze.

·        Nie korzystaj z przesłanych linków, które otrzymałaś/eś mailem, sms-em czy komunikatorem. Może być to oprogramowanie, za którego pośrednictwem złodziej będzie miał dostęp do twojego telefonu, komputera.

·        Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty, a tym bardziej kodu zabezpieczającego. Zwłaszcza teraz, w tym gorącym przedświątecznym okresie, zanim zdecydujemy się na zakupy w jakimś sklepie internetowym, sprawdźmy, czy ten sklep faktycznie istnieje, jakie ma opinie czy komentarze, zweryfikujmy także czy sklep stacjonarny prowadzi działalność również przez  internet. Apelujemy o rozwagę i ostrożność. Nie daj się oszukać!

Powrót na górę strony